News

Chmury świecące na niebie. Kiedy obserwować obłoki srebrzyste?

Chmury świecące na niebie. Kiedy obserwować obłoki srebrzyste?

Fot. Wikimedia Commons/Kamil Michałowski

Na niebie będzie można podziwiać świecące chmury. Kiedy obserwować obłoki srebrzyste? Dowiedzcie się więcej na temat tego niezwykłego zjawiska! 

Nasza Klasa znika z sieci! To koniec znanego portalu >> 

Obłoki srebrzyste – informacje

Obłoki srebrzyste są nazywane też NLC od angielskiego noctilucent clouds. To rzadkie, polarne, najwyższe chmury obserwowane z Ziemi. Tworzą się na wysokości 80-100 kilometrów.

Obłoki srebrzyste składają się prawdopodobnie z mikroskopijnych kryształków lodu. Ich powstanie może mieć związek z upadkami meteorów lub startami rakiet i wahadłowców kosmicznych.

Obłoki srebrzyste zostały odkryte 13 czerwca 1885 roku przez rosyjskiego astronoma polskiego pochodzenia, Witolda Ceraskę. Na początku podejrzewano, że pojawienie się niezwykłych chmur to wynik wybuchu wulkanu Krakatau, do którego doszło dwa lata wcześniej.

Wracają koncerty w Polsce! Kiedy i na jakich zasadach? >>

Obłoki srebrzyste – dlaczego świecą?

Charakterystyczna dla obłoków srebrzystych jest ich poświata. Blask pojawia się chwilę po zachodzie i tuż przed wschodem Słońca, które nadal świeci, mimo że jest ukryte za horyzontem.

Jego promienie nie docierają już do nas, ale wciąż padają na pewien obszar nieba. Niższe chmury są już schowane w cieniu, ale obłoki srebrzyste znajdują się na tyle wysoko, że nadal widzimy, jak swoją dolną częścią odbijają światło. Z tego też powodu nie zdarzają się obserwacje obłoków srebrzystych powyżej koła okołobiegunowego. Słońce po prostu nie znajduje się wystarczająco nisko pod horyzontem, żeby w odpowiedni sposób oświetlić chmury w mezosferze – czytamy na stronie Europejskiego Biura Edukacji Kosmicznej ESERO.

Obłoki srebrzyste – kiedy oglądać?

W 2021 roku pierwsze obłoki srebrzyste pojawiły się na polskim niebie w maju. Można je obserwować aż do sierpnia. Na półkuli południowej są na niebie od listopada do lutego.

Boże Ciało 2021: jest pogoda na długi weekend czerwcowy >>

Jeśli chcecie zobaczyć obłoki srebrzyste, spójrzcie w niebo tuż po zachodzie albo tuż przed wschodem słońca. Obserwacje będą najlepsze w miejscach, gdzie dobrze widać północno-wschodni oraz północno-zachodni horyzont.

 

Zobacz też
Komentarze : 0
Aby dodać komentarz Zaloguj
Materiały do pobrania Dostępność kanałów Kontakt Regulaminy konkursów Logotypy 4FUN Prywatność Obowiązek informacyjny Regulamin serwisu
FCBBridge2fun Screen Network naEKRANIE
2020 4FUN sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.