fot. pixabay.com
Noc Kupały obchodzimy w najkrótszą noc w roku. Kiedy jest Noc Kupały 2023 i o co w niej chodzi?
Noc Kupały to starosłowiańskie święto witalności i płodności. Do dziś nie jest jasne, skąd pochodzi nazwa tego święta. Teorie są różne. Mówi się, że może wywodzić się od imienia bóstwa płodności, zwykłego zawołania lub, co najbardziej prawdopodobne, indoeuropejskiego słowa kump, które oznacza gromadę.
Inna nazwa tego święta - Sobótka - jest prawdopodobnie związana z legendą o dziewczynie o takim imieniu.
Noc Kupały a Noc Świętojańska
Noc Kupały to święto pogańskie. Noc Świętojańska to chrześcijański odpowiednik Nocy Kupały.
Z Wigilią świętego Jana związana jest legenda na temat kwiatu paproci. Raz w roku (w nocy z 23 na 24 czerwca) ma pojawiać się ta niezwykła roślina. Temu, kto znajdzie kwiat paproci, nigdy nie zabraknie miłości ani pieniędzy.
Igrzyska Europejskie 2023: te gwiazdy wystąpią na ceremonii otwarcia >>
Noc Kupały: kiedy wypada w 2023?
Noc Kupały obchodzimy podczas letniego przesilenia, czyli w najkrótszą noc roku. W 2023 roku przypada ona z 21 na 22 czerwca.
Noc Kupały: zwyczaje
Najbardziej charakterystycznym obrzędem było plecenie wianków przez niezamężne kobiety. Takie ozdoby puszczały na wodę, wierząc, że zostaną odnalezione przez przyszłych mężów.
Mężczyźni łowili wianki, a następnie szukali ich właścicielek. W ten sposób młodzi mogli się poznać.
Innym zwyczajem było rozpalanie ogniska w pobliżu wody. Zgromadzeni tańczyli wokół niego i przeskakiwali przez płomienie. Taki skok miał wypędzać z nich złe moce, zapewnić płodność i chronić przed chorobami.
Popularną formą celebracji tego święta było też wróżenie z kwiatów polnych lub wody w studniach. Wróżby były związane przede wszystkim z miłością.