Reklama
placeholder
News

Obowiązkowe ćwiczenia wojskowe – kto zostanie wezwany i ile można zarobić? Są szczegóły

Obowiązkowe ćwiczenia wojskowe – kto zostanie wezwany i ile można zarobić? Są szczegóły

fot. Pixabay.com

Reklama
Reklama
placeholder

Informacje o obowiązkowych ćwiczeniach wojskowych w 2023 roku wywołały poruszenie. Szkolenia miałyby dotyczyć 200 tysięcy obywateli.

Czego szukali Polacy w 2022: kiedy usuną TikToka i gdzie kupić węgiel wśród top Google >> 

Obowiązkowe ćwiczenia wojskowe – dla kogo wezwanie?

Według doniesień wezwania na wojskowe ćwiczenia mogą dostać żołnierze rezerwy w wieku do 55 lat. W przypadku oficerów i podoficerów – do 63. roku życia.

Na ćwiczenia rezerwy ma trafić minimalna liczba osób bez wcześniejszego przeszkolenia wojskowego. Z maksymalnie 200 tysięcy osób powołanych na ćwiczenia, 38 tysięcy ma dotyczyć żołnierzy rezerwy oraz osób, które mają uregulowany stosunek do służby wojskowej (odbyli służbę lub szkolenie wojskowe). Limit 28 580 dotyczy osób w ramach dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej, w tym w trakcie kształcenia.

Ćwiczenia dla żołnierzy rezerwy miałyby trwać maksymalnie dwa tygodnie. Dziennik Gazeta Prawna podaje, że podczas nich żołnierze maja się zapoznać z nowym uzbrojeniem i sprzętem oraz obecnymi uwarunkowaniami służby.

W sposób minimalny na ćwiczenia rezerwy będą zapraszane osoby, które do tej pory nie przeszły przeszkolenia wojskowego. To będą minimalne liczby; zakładamy, że to będzie do trzech tysięcy – zapowiadał szef Centralnego Wojskowego Biura Rekrutacji płk Mirosław Bryś.

Co to jest 'tryb goblina'? Wyrażenie 2022 roku wybrane >>

Powoływani mogą być np. lekarze, pielęgniarki, sanitariusze, informatycy, kierowcy i prawnicy. Chodzi o osoby, które przeszły kwalifikację wojskową, mają orzeczoną kategorię zdrowia, ale nie odbywały w jednostce wojskowej szkolenia zakończonego przysięgą. Wojskowe centra rekrutacji mają uzupełniać dane osobowe tych rezerwistów i przedstawiać im propozycje odbycia ćwiczenia – czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej.

Ćwiczenia dla osób, które się zdecydują mają trwać dwa dni i odbywać się w weekendy.

Gazeta Wyborcza informuje, że teraz powoływani na obowiązkowe ćwiczenia mogą być rezerwiści przypisani do służby pasywnej. Czyli: 

  • osoby, które przeszły kwalifikację wojskową (stawały przed komisja imają przyznaną kategorię zdolności do służby), ale nie odbyły czynnej służby i nie złożyły przysięgi,
  • osoby, które mają za sobą jakikolwiek kurs wojskowy, ale nie złożyły przysięgi,
  • osoby, które złożyły przysięgę wojskową, mają uregulowany stosunek do służby wojskowej, nie pełnią innego rodzaju służby wojskowej i nie są zainteresowane stałą służbą w wojsku.

Według informacji Gazety Wyborczej na ćwiczenia mogą być wezwane kobiety, jeśli mają wykształcenie potrzebne dla sił zbrojnych (medyczne, weterynaryjne, pielęgniarskie, psychologiczne, ratownictwa medycznego i analityki medycznej). Powołanie ma jednak zazwyczaj odbywać się na wniosek w trybie ochotniczym.

Ćwiczenia wojskowe – ile trwają?

Ćwiczenia wojskowe mogą być:

  • jednodniowe,
  • krótkotrwałe (do 30 dni),
  • długotrwałe (do 90 dni),
  • rotacyjne (do 30 dni, odbywane z przerwami w ciągu danego roku kalendarzowego).

Według reguły ćwiczenia mają trwać 2 tygodnie, 5 dni lub jeden dzień.

Wezwanie na ćwiczenia wojskowe – odwołanie

Money.pl powołuje się na adwokata Dawida Suszyńskiego i podaje, że każdą decyzję o poborze można zaskarżyć w ciągu 14 dni od jej doręczenia, a jako przyczynę można wskazać stan zdrowia lub np. fakt przebywania za granicą.

Koronacja Karola III: dlaczego korona musi zostać poprawiona? >>

Prawnik dodaje, że trzeba się jednak liczyć z tym, że każdy, kto nie stawi się na obowiązkowe ćwiczenia bez podania uzasadnionej przyczyny, można zostać na nie doprowadzony – czytamy.

Serwis donosi, że obowiązek pełnienia zasadniczej służby wojskowej może zostać odroczony, m.in. w przypadku konieczności sprawowania opieki nad członkiem rodziny, dodatkowo w trakcie nauki w szkole ponadpodstawowej, szkole wyższej lub w seminariach duchownych, „a także w wypadku wystąpienia ważnych spraw osobistych lub rodzinnych albo z powodu konieczności załatwienia spraw związanych z prowadzeniem przedsiębiorstwa, gospodarstwa rolnego lub innej działalności gospodarczej – do czasu ich ustania”.

Powołanie do wojska – uposażenie za ćwiczenia

Gazeta.pl podała, że w przypadku ćwiczeń, które trwają wiele dni, a nawet miesięcy, pracodawca musi udzielić rezerwistom bezpłatnego urlopu. Za każdy dzień ćwiczeń wojskowych rezerwistom przysługuje uposażenie, które ma wynosić od 2,85 do 13,40% najniższego uposażenia zasadniczego żołnierza, które obecnie wynosi 4560 zł.

Jeżeli stawka dzienna jest mniejsza od dziennego wynagrodzenia za pracę, to rezerwista miałby mieć możliwość ubiegania się o świadczenie rekompensujące w wysokości 1/21 miesięcznego wynagrodzenia pomnożonego o ilość dni ćwiczeń.

Reklama
placeholder
Zobacz też
Materiały do pobrania Dostępność kanałów Kontakt Regulaminy konkursów Logotypy 4FUN Prywatność Obowiązek informacyjny Regulamin serwisu Informacje o nadawcy
FCBBridge2fun Screen Network naEKRANIE
2025 4FUN sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Reklama