News

Pełnia Księżyca – marzec 2021. Kiedy oglądać Robaczy Księżyc?

Pełnia Księżyca – marzec 2021. Kiedy oglądać Robaczy Księżyc?

Fot. Pixabay.com

W 2021 roku mogliśmy podziwiać już dwie pełnie Księżyca – Wilczy i Śnieżny Księżyc. Przed nami kolejne takie zjawisko. Kiedy oglądać Robaczy Księżyc?

Zmiana czasu na letni 2021. Kiedy przestawiamy zegarki? >> 

Pełnia Księżyca w marcu 2021 – data, godzina

Wszyscy, którzy są fanami obserwacji zjawisk astronomicznych (ale nie tylko! ;-)) powinni obserwować niebo w ostatnią niedzielę miesiąca. 28 marca 2021 roku pojawi się tzw. Robaczy Księżyc. Według kalendarza astronomicznego powinien być widoczny około 18.48.

Pełnia Robaczego Księżyca – gdzie oglądać?

To czy uda nam się zobaczyć marcową pełnię, zależy od warunków pogodowych i zachmurzenia nieba. Obserwacja Robaczego Księżyca ma być możliwa gołym okiem, ale warto skorzystać ze sprzętu takiego jak lornetka czy teleskop. Najlepiej wybrać się w miejsce oddalone od świateł miasta.

Pełnia Księżyca – marzec 2021 – nazwa

Skąd wzięła się nazwa pełni Księżyca, która ma miejsce w marcu?

Rdzenni Amerykanie nazywali tę ostatnią zimową pełnię od śladów pozostawionych przez robaki, które pojawiają się w świeżo rozmarzającej ziemi. Inne nazwy to Czysta Pełnia, Pełnia Śmierci, Skrzypiąca Pełnia (odniesienie do pokrywy śnieżnej, która łatwo się łamie po tym jak topiła się w ciągu dnia i zamarzła w nocy), Klonowa lub Sokowa Pełnia Księżyca, od pozyskiwania soku klonowego z drzew, który przetwarzany był później na powszechnie znany syrop – podaje National Geographic.

Instagram dla dzieci – co o nim wiadomo? Będzie podobny do Messenger Kids >> 

Będziecie obserwować trzecią pełnię Księżyca w 2021 roku?

 

 

 

Zobacz też
Komentarze : 0
Aby dodać komentarz Zaloguj
Materiały do pobrania Dostępność kanałów Kontakt Regulaminy konkursów Logotypy 4FUN Prywatność Obowiązek informacyjny Regulamin serwisu
FCBBridge2fun Screen Network naEKRANIE
2020 4FUN sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.