News

Perseidy: zobacz kiedy oglądać deszcz meteorów!

Perseidy: zobacz kiedy oglądać deszcz meteorów!

Fot. Wikimedia Commons/ESO/Digitized Sky Survey 2. Acknowledgement: Davide de Martin

Już niedługo czeka nas kolejna noc spadających gwiazd. Kiedy oglądać deszcz meteorów, które nazywane są Perseidami?

Noc spadających gwiazd – lipiec 2019: kiedy oglądać? >> 

Deszcz Perseidów 2019: kiedy oglądać?

Co to są Perseidy? To  meteory, które powstały w wyniku przelotu komety typu Halleya – 109P/Swift-Tuttle. Ostatni raz kometa znajdowała się blisko Słońca w 1992 roku. Jak podają źródła, Perseidy są jednymi z najaktywniejszych rojów meteorów, które możemy obserwować na Ziemi. W ciągu godziny może spaść nawet 180 gwiazd.

Prawo jazdy: instruktor zapłaci za to, że nie zdałeś egzaminu? >> 

Kiedy oglądać deszcz Perseidów 2019? Perseidy można zobaczyć już 17 lipca, ale najwięcej spadających gwiazd będzie widocznych między 11 a 14 sierpnia. Maksimum roju będzie można zaobserwować w nocy z 12 na 13 sierpnia. Źródła podają, że warto spojrzeć w niebo także w nocy z 11 na 12 sierpnia oraz z 13 na 14 sierpnia. Jeśli chcecie zobaczyć naprawdę dużo spadających gwiazd, musicie uzbroić się w cierpliwość, bo prawdopodobnie najwięcej meteorów spadnie nad ranem. Perseidy będą widoczne na niebie do 24 sierpnia 2019 roku. 

Sunrise 2019 na żywo - online. Transmisja festiwalu w Kołobrzegu >> 

Gdzie najlepiej oglądać spadające gwiazdy? Deszcz Perseidów będzie doskonale widoczny na całym niebie, ale żeby zobaczyć jak najwięcej gwiazd, najlepiej wyjechać za miasto i spędzić noc w miejscu, w którym jest jak najmniej sztucznego światła. Mówi się, że najciemniejszymi miejscami w Polsce, a więc najlepszymi do obserwacji zjawisk astronomicznych są Izerski Park Ciemnego Nieba w zachodniej części Sudetów, Park Gwiezdnego Nieba „Bieszczady” oraz rejon dawnej wsi Buko.

Lubicie obserwować spadające gwiazdy?

 

 

 

 

Zobacz też
Komentarze : 0
Aby dodać komentarz Zaloguj
Materiały do pobrania Dostępność kanałów Kontakt Regulaminy konkursów Logotypy 4FUN Prywatność Obowiązek informacyjny Regulamin serwisu
FCBBridge2fun Screen Network naEKRANIE
2020 4FUN sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.