Fot. Pixabay.com
22.02.2022 to wyjątkowa data, z którą wiąże się też PESEL, o którym jest ostatnio bardzo głośno! O co chodzi?
Tłusty czwartek 2022 – data. Kiedy ostatki i koniec karnawału? >>
W czwarty wtorek lutego 2022 roku będziemy mieli do czynienia z datą-palindromem. To oznacza, że niezależnie od tego czy data będzie przeczytana z lewej, czy z prawej strony, sekwencja liczb jest taka sama.
Daty-palindromy pojawiają się rzadko, m.in. dlatego wiele osób uznaje je za „magiczne”. Osoby, które wierzą w numerologię uważają, że takie daty to znak, że będzie działo się coś wyjątkowego. Można się też spotkać z opiniami, że palindromiczna data przynosi szczęście parze młodej, która weźmie ślub w tym czasie. Data, która jest palindromem, miałaby być szczęśliwa też dla tych, którzy przyszli wtedy na świat.
Nowy zawód w Polsce. Trwają prace nad wprowadzeniem >>
PESEL 22222222222 nadany 22.02.2022. Kto może go dostać?
Dziecko, które urodzi się 22 lutego 2022 roku mogłoby otrzymać numer PESEL, który składa się z samych dwójek. Żeby tak się stało, muszą być spełnione pewne warunki.
PESEL 22222222222 otrzymałaby tylko dziewczynka urodzona 22.02.2022 roku, bo to właśnie dziewczynki mają w numerze PESEL parzyste liczby oznaczające płeć. Żeby móc posługiwać się najprostszym numerem PESEL, dziecko musiałoby też urodzić się jako 1111. dziewczynka. Szanse na to są niewielkie, ponieważ w Polsce każdego dnia rodzi się około 1000 dzieci.
Instagram: nowa funkcja Take a Break przypomni Ci o przerwie w scrollowaniu >>
PESEL – cyfry. Co oznaczają?
Numer PESEL (Powszechny Elektroniczny System Ewidencji Ludności) składa się z 11 cyfr, z których każda ma znaczenie.
PESEL można podzielić według wzoru RRMMDDPPPPK:
RR - dwie ostanie cyfry roku urodzenia
MM - miesiąc urodzenia
DD - dzień urodzenia
PPPP - to liczba porządkowa, ostatnia cyfra oznacza płeć. U kobiety ostatnia cyfra jest parzysta, a u mężczyzny – nieparzysta.
K - to cyfra kontrolna, która służy do wyliczenia, czy PESEL jest poprawny.