News

Piątek 13. wypada w maju. Skąd przesąd o pechowości takiej daty?

Piątek 13. wypada w maju. Skąd przesąd o pechowości takiej daty?

fot. Pixabay.com

13 maja 2022 roku jest piątek. Mówi się, że piątek 13. to pechowa data. Skąd taki przesąd i czy wszędzie piątek 13. jest pechowy?

EUROWIZJA 2022: FINAŁ - kto wystąpi 14 maja? Te kraje walczą o wygraną >> 

Wiele osób uważa, że w piątek 13. dzieją się nieszczęścia. Niektórzy unikają załatwiania ważnych spraw w tym terminie, a nawet wychodzenia z domu. Niektóre linie lotnicze nie mają trzynastego rzędu, hotele trzynastu pokoi, a budynki – trzynastu pięter. Lęk przed piątkiem 13. ma specjalną nazwę – to paraskewidekatriafobia.

Przesąd uznający dzień za pechowy, kiedy piątek wypadnie 13. dnia miesiąca jest znany w takich krajach jak: Polska, Estonia, Niemcy, Finlandia, Austria, Irlandia, Szwecja, Dania, Słowacja, Norwegia, Czechy, Słowenia, Bułgaria, Islandia, Belgia i Filipiny.

Co ciekawe, w Grecji, Rumunii i Hiszpanii za pechowy ma być uznawany wtorek 13., a we Włoszech – piątek 17.

Balenciaga sprzedaje zniszczone trampki. Cena? Szokująco wysoka >> 

13. w piątek – skąd przesąd, że jest pechowy?

Przekonanie, że piątek 13. jest pechowy ma mieć swoje początki dopiero w XX wieku. Mówi się jednak, że feralność daty wzięła się stąd, że w piątek, 13 października 1307 roku aresztowano templariuszy niesłusznie oskarżonych przez króla Francji Filipa IV m.in. o herezję, sodomię i bałwochwalstwo. Ostatni wielki mistrz zakonu, Jacques de Molay, przed spłonięciem na stosie, miał przekląć Filipa IV i papieża Klemensa V. Rok później obaj nie żyli.

Niektórzy twierdzą, że trzynastka jest pechowa, bo następuje po 12, która jest uważana za liczbę doskonałości. Przesąd dotyczący 13. w piątek jest też wiązany z Ostatnią Wieczerzą, w której brało udział 13 osób. Był to wieczór przed ukrzyżowaniem Jezusa, które miało nastąpić w piątek.

American Song Contest 2022 – kto wygrał finał pierwszej 'amerykańskiej Eurowizji'? >> 

Piątek 13. – kiedy jest?

Piątek 13. wypada przynajmniej raz i maksymalnie 3 razy w ciągu roku. W 2022 roku 13 maja to jedyny „pechowy” dzień. Najbliższy taki piątek będzie 13 stycznia 2023 roku.

Wierzycie w „pechowość” piątku 13.?

Zobacz też
Komentarze : 0
Aby dodać komentarz Zaloguj
Materiały do pobrania Dostępność kanałów Kontakt Regulaminy konkursów Logotypy 4FUN Prywatność Obowiązek informacyjny Regulamin serwisu
FCBBridge2fun Screen Network naEKRANIE
2020 4FUN sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.