News

Pogoda: sierpień 2021 najgorętszy od 30 lat? Do tego superkomórki burzowe

Pogoda: sierpień 2021 najgorętszy od 30 lat? Do tego superkomórki burzowe

fot. Wikimedia Commons/Janusz Rebis

Jaka pogoda będzie w sierpniu? Synoptycy przewidują, że ostatni miesiąc wakacji 2021 może być najgorętszy od trzydziestu lat! W nadchodzącym miesiącu mogą pojawić się też superkomórki burzowe.

Pełnia Koźlego Księżyca już blisko! 

W ciągu ostatnich tygodni mogliśmy cieszyć się prawdziwą, letnią pogodą. Chociaż pod koniec lipca przyszło ochłodzenie, eksperci zapowiadają, że ostatnie dni miesiąca przyniosą znaczny wzrost temperatur. Mówi się, że upały czekają nas też w sierpniu.

Pogoda na sierpień 2021

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej poinformował, że w tym roku temperatury w sierpniu będą prawdopodobnie wyższe niż "w dziesięciu najcieplejszych sierpniach ostatniego 30-lecia”. Dodatkowo fale upałów mają trwać dłużej niż w czerwcu i lipcu, a to za sprawą zwrotnikowego powietrza.

Należy spodziewać się, że termometry będą wskazywać wartości powyżej normy we wszystkich województwach w Polsce. Już na początku sierpnia słupki rtęci mogą sięgać ponad 30 stopni Celsjusza. Przewiduje się, że najcieplej będzie na południu, w centrum, a także miejscami na zachodzie Polski. Upałom mogą towarzyszyć gwałtowne burze i opady, które mogą spowodować podtopienia.

Gdzie jest burza? Radar burz pokaże gdzie się pojawią >> 

Pogoda: sierpień 2021. Co to są superkomórki burzowe? 

Jak podaje Na Temat, powołując się na portal FaniPogody, zwiększająca się różnica temperatur między północą a południem kraju może powodować niszczące burze w naszej części Europy. Takie wyładowania mogą przynieść tzw. superkomórki burzowe.  

Superkomórki burzowe to najgroźniejszy typ chmur burzowych. Mogą powodować ulewne opady, duży grad, porywiste wiatry, a nawet tornada. Charakterystyczny dla takiej burzy jest wirujący prąd wstępujący powietrza (mezocyklon).

Pamiętajcie, że długoterminowe prognozy pogody są niepewne. Błędy i różnice w przewidywaniach wynikają m.in. z występowaniem nagłych zjawisk meteorologicznych.

 

Zobacz też
Komentarze : 0
Aby dodać komentarz Zaloguj
Materiały do pobrania Dostępność kanałów Kontakt Regulaminy konkursów Logotypy 4FUN Prywatność Obowiązek informacyjny Regulamin serwisu
FCBBridge2fun Screen Network naEKRANIE
2020 4FUN sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.