News

Miliony dla polskiej reprezentacji za awans? Rzecznik rządu wyjaśnia o co chodzi

Miliony dla polskiej reprezentacji za awans? Rzecznik rządu wyjaśnia o co chodzi

fot. screen YouTube.com/Łączy nas piłka

Polska na mundialu 2022 pierwszy raz od 36 lat awansowała do 1/8 finału. Według doniesień przed mistrzostwami świata premier obiecał kadrze, że w przypadku wyjścia z grupy zostanie ona nagrodzona premią w wysokości co najmniej 30 milionów złotych.

Mecz Polska-Francja w Katarze 2022: piłkarz złamał przepisy. Nie został ukarany >> 

O milionowej nagrodzie dla reprezentacji poinformował portal Wirtualna Polska. Informacje o premii miały zostać potwierdzone w trzech niezależnych źródłach.

Szef rządu spotkał się z piłkarzami tuż przed ich wyjazdem na mistrzostwa. Podczas rozmowy z jego ust padła obietnica, że jeśli reprezentacja wyjdzie z grupy, otrzyma premię w wysokości co najmniej 30 mln zł. Pieniądze najprawdopodobniej mają trafić nie do PZPN, a bezpośrednio do członków drużyny, tj. piłkarzy, selekcjonera i całego sztabu – podał serwis sportowefakty.wp.pl.

Czytamy, że prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej został zapytany o sprawę i odpowiedział, że „słyszał o premii od premiera, ale nie zna szczegółów” oraz dodał, że nie brał udziału w rozmowie z Mateuszem Morawieckim.

Dziennikarze Wirtualnej Polski pod koniec listopada poprosili o komentarz rzecznika rządu. Piotr Muller zapowiedział, że rząd będzie informować, jeśli zostaną podjęte decyzje co do nagród. Na kolejne pytania na temat obietnicy premiera miał odpowiedzieć, że „żadne decyzje w tym obszarze nie zostały podjęte”.

Mundial 2022: dzięki operatorowi fani zobaczyli twarz Liama Szczęsnego. Syn Wojciecha i Mariny skradł serca internautów >> 

Doniesienia o premii dla piłkarzy od rządu wywołały burzę. Piotr Muller skomentował je w poniedziałek, 5 grudnia 2022 roku, podczas konferencji prasowej.

Premia za awans na MŚ? Rzecznik rządu komentuje

Pan premier Morawiecki od wielu miesięcy jest w stałym kontakcie zarówno z prezesem PZPN (…), jak i trenerem polskiej reprezentacji (…) i rozmawiali o większym wsparciu dla polskiej piłki nożnej. Ale jednocześnie faktycznie pan premier wskazał, że warunkiem takiego dodatkowego wsparcia jest awans z grupy – powiedział Piotr Muller.

Chcemy wesprzeć polską piłkę nożną w taki sposób, żeby powstał specjalny fundusz, który będzie zajmował się (…) szkoleniem, rozwojem dzieci, które grają w piłkę nożną, budową infrastruktury dodatkowej, nowymi technologiami w sporcie czy kwestiami rozwoju reprezentacji Polski. To są środki finansowe, które będą przeznaczone na te cele. (…) Faktycznie, my chcemy, żeby powstał specjalny fundusz na rozwój piłki nożnej, ale ma się skupiać na tych celach, które wymieniłem przed chwilą. (…) Liczymy na to, że polska piłka nożna dzięki dodatkowemu wsparciu szkoleniowemu, na infrastrukturę sportową, na młodzież będzie mogła osiągać kolejne sukcesy na Mistrzostwach Europy i Mistrzostwach Świata i po to te fundusze są przeznaczone i na taki cel będą kierowane – wyjaśnił rzecznik prasowy rządu.

Wpis Krychowiaka po obronie Szczęsnego to hit! Zobaczcie >>

Głos zabrał też Cezary Kulesza – szef PZPN.

Z radością przyjąłem inicjatywę Premiera @MorawieckiM dotyczącą dofinansowania polskiej piłki. Włączymy się z pełnym zaangażowaniem w każdą inicjatywę, która powoduje rozwój futbolu w kluczowych obszarach, szczególnie szkolenia dzieci i młodzieży oraz edukacji trenerów – napisał na Twitterze.

Przypomnijmy, że Polska odpadła z mundialu 2022 w 1/8 finału po meczu z Francją. Biało-Czerwoni przegrali z obrońcami tytułu 1:3.

Jeszcze przed meczem Polska-Argentyna portal sport.pl donosił, że każda reprezentacja za udział w fazie grupowej turnieju otrzymuje wynagrodzenie rzędu 8 milionów dolarów.

Jeśli Polakom uda się wyjść z grupy, to otrzymają kolejne 4 mln dolarów (ok. 18 mln zł – podał sport.pl.

[AKTUALIZACJA, 7.12.2022, 10.15]

Do sprawy dodatkowych nagród dla piłkarzy odniósł się premier. Mateusz Morawiecki w poście na Facebooku napisał wprost, że „nie będzie rządowych środków na premie dla piłkarzy”.

Problemem polskiej piłki od lat jest poziom finansowania. Brutalna prawda futbolu jest taka, że wielkie granie jest tam, gdzie są wielkie pieniądze.

Uważam, że rolą Państwa jest wspieranie rozwoju tej najpopularniejszej dyscypliny sportu. Dotyczy to przede wszystkim środków na szkolenie młodzieży, budowy infrastruktury, ale także rozwoju i wsparcia talentów. Na te cele będziemy przeznaczać dodatkowe środki.  (…)

Jestem przekonany, że bez zwiększenia budżetu na polską piłkę trudno nam będzie rywalizować z najlepszymi, a przecież nasi piłkarze pokazali, że to możliwe. Pokazali, że jest to w naszym zasięgu.

Uważam również, że nagradzanie za wyniki na najbardziej prestiżowych turniejach jest ważnym elementem całości systemu i zarazem rolą Związku oraz głównych sponsorów – stwierdził polski premier.

 

 

 

 

Zobacz też
Komentarze : 0
Aby dodać komentarz Zaloguj
Materiały do pobrania Dostępność kanałów Kontakt Regulaminy konkursów Logotypy 4FUN Prywatność Obowiązek informacyjny Regulamin serwisu Informacje o nadawcy
FCBBridge2fun Screen Network naEKRANIE
2022 4FUN sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.