Fot. Pixabay.com
Prawo jazdy od 17. roku życia? Taki pomysł trafił do Ministerstwa Infrastruktury. Resort odpowiedział.
Polka przesłała „sławnemu aktorowi” 160 tysięcy. Mówił, że odda >>
O możliwość uzyskania prawa jazdy kategorii B pod koniec 2020 roku wystąpił z interpelacją do Ministerstwa Infrastruktury poseł Andrzej Kosztowniak.
System ten jest coraz popularniejszy i powszechniejszy w krajach Europy Zachodniej czy w Stanach Zjednoczonych. W większości tych krajów, m.in. w Niemczech, we Francji, w Wielkiej Brytanii czy w Holandii, osoby, które w wieku 17 lat zdadzą egzamin na prawo jazdy, muszą liczyć się z pewnymi ograniczeniami, m.in. zakazem prowadzenia pojazdów w godzinach nocnych, umożliwieniem kierowania pojazdem tylko na terenie danego kraju czy jazdą z osobami starszymi o określonym stażu jako kierowca. Możliwość szybszego uzyskania uprawnień kierowcy przy zachowaniu odpowiednich ograniczeń może również znacząco wpłynąć na bezpieczeństwo na drogach. Młodzi kierowcy, którzy swoje doświadczenie będą zdobywać pod okiem dorosłych czy w ściśle określonych warunkach, będą prowadzić pojazdy w sposób bardziej odpowiedzialny i rozważny – cytuje treść pisma auto.wprost.pl.
Warto przypomnieć, że w przeszłości polskie prawo pozwalało na zdobycie prawa jazdy po ukończeniu 17 lat.
Egzaminy ósmoklasisty 2021: DATY, HARMONOGRAM, PRZEDMIOTY >>
Prawo jazdy od 17. roku życia? Odpowiedź Ministerstwa Infrastruktury
Ministerstwo Infrastruktury zajęło stanowisko w tej sprawie. Przynajmniej na razie minimalny wiek konieczny do uzyskania prawa jazdy nie zostanie obniżony.
W ocenie Ministerstwa Infrastruktury obecnie obowiązujące rozwiązanie prawne jest optymalne ze względu na bezpieczeństwo ruchu drogowego. Biorąc pod uwagę powyższe i odpowiadając na zadane pytania uprzejmie informuję, że Ministerstwo Infrastruktury nie prowadzi prac zmierzających do obniżenia minimalnego wieku koniecznego do uzyskania uprawnień do kierowania w zakresie prawa jazdy kategorii B oraz nie zamierza zmieniać przepisów w tym zakresie w przyszłości – przekazał sekretarz stanu w resorcie infrastruktury, Rafał Weber.
Zgodnie z przepisem art. 4 ust. 6 ww. dyrektywy państwa członkowskie mogą obniżyć wiek do uzyskania prawa jazdy kategorii B do 17 lat. Należy mieć jednak na względzie, że tak wydane prawo jazdy może nie być uznawane przez pozostałe państwa członkowskie. Zgodnie z informacją posiadaną przez Ministerstwo Infrastruktury jedynie 4 kraje Unii Europejskiej z 27 zdecydowały o wprowadzeniu takiego rozwiązania do swojego porządku prawnego. W celu umożliwienia młodym ludziom uczestniczenia w ruchu drogowym wcześniej, zostały ustanowione inne kategorie prawa jazdy, takie jak kategoria AM, pozwalająca na kierowanie motorowerami i czterokołowcami lekkimi już w wieku 14 lat oraz kategoria B1 pozwalająca na kierowanie wszystkimi czterokołowcami już w wieku 16 lat – cytuje odpowiedź ministerstwa auto.wprost.pl.