News

Będzie rejestracja każdej ciąży? Zmiany miałyby wejść 1 stycznia

Będzie rejestracja każdej ciąży? Zmiany miałyby wejść 1 stycznia

fot. Pixabay.com

Od 1 stycznia 2022 roku ma obowiązywać rejestracja ciąż. Ministerstwo Zdrowia wydało oświadczenie.

Nowe święto państwowe 27 grudnia. Będzie wolne od pracy? >> 

'Narodowy Rejestr Ciąż' od nowego roku?

Senator Krzysztof Brejza 23 listopada opublikował post na Twitterze, w którym czytamy:

Rząd od 1 I wprowadza rejestrację ciąż. Wszelkie podmioty lecznicze będą wprowadzać do Systemu Informacji Medycznej info o pacjentkach z ciążami.

Krzysztof Brejza skierował w tej sprawie interwencję senatorską do Ministerstwa Zdrowia i domagał się wyjaśnień. Pilna interwencja została skierowana również do prokuratora generalnego, który jest jednocześnie ministrem sprawiedliwości.

Najjjka stanie przed sądem? Ma wpłynąć zawiadomienie przeciwko tiktokerce >>

Centrum e-Zdrowie Ministerstwa Zdrowia opublikowało komentarz do „projektu zmian rozporządzenia dot. zdarzeń medycznych”.

Konieczność raportowania i pozyskania informacji o ciąży jest podyktowana względami medycznymi, m.in. związanymi z ordynowaniem leków – pozwoli w przyszłości na uniknięcie przepisania leków niewskazanych przy ciąży oraz w sytuacji udzielania świadczeń ratujących życie w przypadku niemożności pozyskania informacji od pacjenta.

Ponadto wykorzystanie informacji o ciąży jest niezbędne do weryfikacji uprawnień dodatkowych, jak np. uprawnień ciężarnych do otrzymania bezpłatnych leków lub prawa dostępu do świadczeń poza kolejnością – tłumaczy resort.

 

 

Zobacz też
Komentarze : 0
Aby dodać komentarz Zaloguj
Materiały do pobrania Dostępność kanałów Kontakt Regulaminy konkursów Logotypy 4FUN Prywatność Obowiązek informacyjny Regulamin serwisu Informacje o nadawcy
FCBBridge2fun Screen Network naEKRANIE
2022 4FUN sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.