News

Shrek: tak miał wyglądać ogr w filmie! Lepszy od oryginału?

Shrek: tak miał wyglądać ogr w filmie! Lepszy od oryginału?

fot. youtube.com/hollywoodstreams

Shrek w filmie miał wyglądać zupełnie inaczej! Pierwotna wersja ogra była lepsza od oryginału?

Shrek: tego na pewno nie zauważyliście w filmie! >>

Shrek – informacje o filmie

Początki Shreka sięgają serii książek z 1990 roku autorstwa Williama Steiga. Fabuła pierwszego filmu z 2001 roku opiera się na postaci ogra Shreka, postaci o bardzo pochmurnym uosobieniu, który wyrusza na niebezpieczną misję w celu uratowania księżniczki z wieży. Shrek nie jest typową bajką, ale parodią tego gatunku.

W oryginalnej wersji językowej głosu postaciom użyczają m.in. Cameron Diaz, Mike Myers, Eddie Murphy czy w późniejszych częściach również Antonio Banderas. W polskim dubbingu są to Zbigniew Zamachowski, Jerzy Stuhr, Agnieszka Kunikowska i Adam Ferency.

Shrek – pierwotna wersja

Okazuje się, że uwielbiany na całym świecie Shrek początkowo miał wyglądać zupełnie inaczej. Chociaż trudno sobie dzisiaj wyobrazić, że ogr mógł mieć inny wygląd, to w internecie została opublikowana pierwsza koncepcyjna ilustracja. Widzimy na niej postać zdecydowanie wyższą i jakby mniej sympatyczną od Shreka, którego znamy.

Dlaczego zrezygnowano z pierwotnego szkicu Shreka? Kiedy wytwórnia Dreamworks zaangażowała się w projekt filmu, do dubbingu głównej roli zatrudnili Chrisa Farleya. Aktor nagrał około 95% dialogu przed swoją niespodziewaną śmiercią w 1997 roku. Ostatecznie wytwórnia zdecydowała nie tylko na zatrudnienie nowego aktora, ale też na kompletną zmianę scenariusza i wyglądu głównej postaci. W ten sposób Mike Myer mówiący szkockim akcentem zdubbingował zupełnie nową postać w zupełnie zmienionej historii. Tak właśnie powstał Shrek, którego my dzisiaj znamy.

Przypominamy, że filmy o przygodach zielonego ogra to Shrek (2001), Shrek 2 (2004), Shrek Trzeci (2007) i Shrek Forever (2010). Od czasu premiery bajka uznawana jest za jedną z najlepszych produkcji animowanych wszech czasów.

Shrek: tego nie wiedzieliście o filmie! Najlepsze ciekawostki >>

Podoba Wam się pierwsza wersja wyglądu Shreka?

 


fot. DreamWorks/Barry Jackson for DreamWorks

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Day 227

Post udostępniony przez shrek is love, shrek is life. (@same_photo_of_shrek_daily)

 

Zobacz też
Komentarze : 0
Aby dodać komentarz Zaloguj
Materiały do pobrania Dostępność kanałów Kontakt Regulaminy konkursów Logotypy 4FUN Prywatność Obowiązek informacyjny Regulamin serwisu
FCBBridge2fun Screen Network naEKRANIE
2020 4FUN sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.