News

Sklepy w niedziele bez 'furtek' w przepisach? Co się zmieni?

Sklepy w niedziele bez 'furtek' w przepisach? Co się zmieni?

Fot. Pixabay.com

Niedziele niehandlowe to jeden z ciągle powracających tematów w Polsce. Przeciwników zakazu handlu w niedziele jest tyle samo co zwolenników. Internauci wskazują na to, że niedziele niehandlowe odbierają możliwość zarobku osobom, które mogą pracować w weekendy przez naukę lub inne zobowiązania w tygodniu oraz na ogromne straty dla sklepów, które w niedziele generowały wielkie obroty, zaś ich przeciwnicy postulują za utrzymaniem wolnej niedzieli dla osób pracujących w handlu. Przypomnijmy, że w 2021 roku jest tylko 7 niedziel bez zakazu handlu. Do końca roku zostało już ich tylko dwie – obydwie w grudniu przed okresem świątecznym.

Ten kraj zmieni nazwę? Dlaczego i jaka jest propozycja? >>

Niedziele handlowe 2021 - kiedy, daty

  • 31 stycznia,
  • 28 marca,
  • 25 kwietnia,
  • 27 czerwca,
  • 29 sierpnia,
  • 12 grudnia,
  • 19 grudnia 

Nie oznacza to jednak, że wszystkie sklepy są zamknięte w niedzielę – dotychczas mniejsze sklepy spożywcze mogły pozostać otwarte gdy za kasą stanął ich właściciel, a nie pracownik. Stacje benzynowe pozostają otwarte bez zmian. Wyjątek stanowiły też miejsca pełniące usługi pocztowe, co stanowiło dla przedsiębiorców pewną ‘furtkę’ w prawie. 

Sklepy w niedziele – zaostrzenie restrykcji dotyczących zakazu handlu

Coraz więcej sieci sklepów postarało się więc o świadczenie usług pocztowych, co nie spodobało się rządzącym. Sejm uchwalił ustawę uszczelniającą zakaz handlu w niedziele.

W niedziele będą mogły pozostać otwarte tylko te sklepy, które wykażą, że ich przychody z usług pocztowych stanowią ponad 50%.

Przyjęto również poprawkę dotyczącą listy osób, które mogą stanąć za kasą w niedzielę handlową. Uprawniony do tego właściciel sklepu będzie mógł skorzystać z nieodpłatnej pomocy nie tylko małżonka, dzieci, rodziców, macochy lub ojczyma, ale także rodzeństwa, wnuków i dziadków.

Jak sądzicie – sklepy w niedziele powinny działać?
 

Zobacz też
Komentarze : 0
Aby dodać komentarz Zaloguj
Materiały do pobrania Dostępność kanałów Kontakt Regulaminy konkursów Logotypy 4FUN Prywatność Obowiązek informacyjny Regulamin serwisu
FCBBridge2fun Screen Network naEKRANIE
2020 4FUN sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.