Reklama
placeholder
News

Polak Sławosz Uznański astronautą rezerwowym w Europejskiej Agencji Kosmicznej. Co o nim wiemy?

Polak Sławosz Uznański astronautą rezerwowym w Europejskiej Agencji Kosmicznej. Co o nim wiemy?

fot. youtube.com/European Space Agency, ESA

Reklama
Reklama
placeholder

Sławosz Uznański został wybrany na jednego z rezerwowych astronautów Europejskiej Agencji Kosmicznej. Decyzja została ogłoszona 23 listopada 2022 roku podczas konferencji w Paryżu. Polak, który pokonał 22,5 tysiąca innych kandydatów podczas trwającej 1,5 roku rekrutacji, będzie miał szansę polecieć między innymi na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Bycie astronautą rezerwowym oznacza, że w chwili rozszerzenia programu astronautów Uznański może rozpocząć szkolenia i dołączyć do grupy astronautów. 

Co wiemy o polskim astronaucie?

Sara James wraca do America's Got Talent! Dlaczego, kiedy i na jakich zasadach? >>

Sławosz Uznański – wiek

Sławosz Uznański ma 38 lat.

Sławosz Uznański – żona, dzieci

W sieci niestety nie ma informacji na temat rodziny Sławosza Uznańskiego.

Sławosz Uznański – kim jest?

Sławosz Uznański pochodzi z Łodzi i studiował w rodzimym mieście. Jego kariera naukowa budzi podziw – w 2008 roku uzyskał tytuł magistra inżyniera z wyróżnieniem zarówno na Politechnice Łódzkiej, jak i Uniwersytecie Nantes we Francji, gdzie obronił także tytuł inżyniera na Politechnice w Nantes. Na tym jednak jego przygoda ze studiami się nie zakończyła – zdecydował się na kontynuację swojej nauki i w 2011 roku obronił tytuł doktora na Uniwersytecie Aix-Marseille we Francji, gdzie badał elementy odporne na promieniowanie do zastosowań kosmicznych. Jeszcze w czasie studiów zaczął pracę jako inżynier efektów radiacyjnych. 

Po uzyskaniu tytułu doktora Sławosz Uznański związał się z Europejską Organizacją Badań Jądrowych (CERN) w Genewie, gdzie pracuje przy Wielkim Zderzaczu Hadronów, co pomogło mu w zostaniu rezerwowym astronautą. Naukowiec jest inżynierem głównodowodzącym LHC odpowiedzialnym za całodobową pracę największego akceleratora w CERN i zapewnienie jego optymalnej pracy. Jego doświadczenie związane z promieniowaniem może być szczególnie wartościowe w przypadku misji kolonizacyjnej Księżyca, gdzie promieniowanie kosmiczne będzie jednym z największych problemów czekających na ludzi. 

Uznański, który zna trzy języki (polski, angielki i francuski), jest także autorem książki na temat efektów promieniowania w układach elektronicznych i jest współautorem ponad 50 artykułów naukowych. 

Polska Agencja kosmiczna napisała w komunikacie:

Wybór Polaka do tej ekskluzywnej grupy to ogromny sukces. Sławosz Uznański musiał pokonać ponad 22 tysiące kandydatów z całej Europy w trwających półtora roku eliminacjach ESA. Kandydaci przechodzili różnorodne testy wiedzy o kosmosie i technologiach kosmicznych, inteligencji i sprawności obliczeniowej, umiejętności rozwiązywania złożonych, nietypowych problemów pod presją czasu, odporności psychicznej i zachowania zimnej krwi w warunkach stresu. Poddani byli szczegółowym badaniom medycznym i przeszli szereg rozmów kwalifikacyjnych.

Sławosz Uznański od zawsze marzył o zostaniu astronautą. Jak powiedział podczas konferencji zorganizowanej przez Polską Agencję Kosmiczną:

Przestrzeń kosmiczna była mi bliska od samego początku. Urodziłem się 12 kwietnia, a to Międzynarodowy Dzień Lotnictwa i Kosmonautyki. (…) Gdy ESA ogłosiła nabór, od razu wiedziałem, że będę aplikował.

Uznański zdradził także, że w pasjonuje się żeglarstwem i chodzeniem po górach. W wolnym czasie lubi także podróżować.

 

 

Reklama
placeholder
Zobacz też
2022 4FUN sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Reklama