News

Strajk nauczycieli 2019: data protestów w polskich miastach ogłoszona!

Strajk nauczycieli 2019: data protestów w polskich miastach ogłoszona!

fot. pixabay.com

Strajk nauczycieli przybiera na sile. Tym razem pedagodzy będą protestować poza szkołą. Ogłoszono datę.

Kraina Lodu 2 - ta piosenka to hit. Co jeszcze trzeba wiedzieć o filmie? >> 

Strajk włoski nauczycieli 2019

W październiku Związek Nauczycielstwa Polskiego poinformował, że polscy pedagodzy przystąpią do strajku drugi raz. Nauczyciele mieli rozpocząć protest 15 października 2019 roku, jednak w dniu, kiedy miał wystartować drugi strajk, poinformowano, że rozpocznie się on tydzień później – 22 października.

Strajk nauczycieli 2019: co to jest strajk włoski?

Przypomnijmy, że we wrześniu wśród pracowników oświaty przeprowadzono ankiety, w których zapytano o zasadność i formę strajku. 55,3% nauczycieli zdecydowało, że najlepszą formą drugiego protestu będzie strajk włoski.

Na czym polega strajk włoski nauczycieli? Pedagodzy, którzy indywidualnie zdecydują o tym, że chcą przystąpić do protestu, nie będą wykonywać zadań, które nie są określone przez statut szkoły czy Kartę Nauczyciela. Od momentu rozpoczęcia strajku włoskiego w polskich szkołach lekcje będą odbywały się zgodnie z planem, jednak nauczyciele nie będą organizować wycieczek szkolnych, zajęć pozalekcyjnych i kółek zainteresowań. Jeśli nie zakłada tego umowa o pracę, nie będą też dyżurować na przerwach. Strajk włoski może oznaczać również koniec kartkówek i innych zadań domowych, które miałyby być sprawdzane przez nauczyciela poza godzinami jego pracy.

O co walczą nauczyciele? Pracownicy oświaty wnoszą do Ministerstwa Edukacji Narodowej m.in. o podwyższenie swoich wynagrodzeń, zwiększenie nakładów na edukację oraz zmniejszenie biurokracji w szkołach.

Strajk nauczycieli 22.10.2019: data protestu zmieniona na ostatnią chwilę >> 

Strajk nauczycieli 2019: manifestacje pedagogów – data

Niedawno Związek Nauczycielstwa Polskiego zapowiedział, że polscy nauczyciele będą protestować nie tylko w szkole, lecz także poza nią. Pedagodzy zorganizują  manifestacje, które będą odbywały się ósmego dnia każdego miesiąca.

8 listopada br. o godzinie 16:00 na Rynku Głównym w Krakowie  akcję „8 KWIETNIA – PAMIĘTAMY!” rozpocznie Okręg Małopolski Związku Nauczycielstwa Polskiego. W następnych miesiącach akcja będzie kontynuowana przez kolejne województwa (8 grudnia – Gdańsk i 8 stycznia – Katowice)! W Krakowie spotkajmy się w najbliższy piątek na Rynku Głównym pod Ratuszem. Zabierzmy ze sobą lampiony, świeczki. Spotkajmy się i stańmy razem w łańcuchu światła dla edukacji! Przypomnijmy, że nasze postulaty nie zostały zrealizowane! Zakończenie krakowskiej pikiety nastąpi ok. godziny 17:30 pod Urzędem Wojewódzkim przy ul. Basztowej – czytamy na oficjalnej stronie ZNP.

Dlaczego nauczyciele będą protestować na ulicach miast właśnie ósmego dnia każdego miesiąca? Data jest związana z 8 kwietnia 2019 roku – właśnie wtedy rozpoczął się pierwszy strajk nauczycieli.

USA bez wizy! Data, kiedy nowe przepisy wchodzą w życie, już znana >> 

Źródła podają, że  „motywacją do manifestacji” dla nauczycieli była wypowiedź Dariusza Piontkowskiego. Minister Edukacji Narodowej twierdzi, że nauczyciele nie mają powodów do strajku, ponieważ w tym roku otrzymali wysokie podwyżki. Dodał również, że określając swoje postulaty, nauczyciele powinni brać pod uwagę możliwości finansowe państwa.

Przypominamy, że pensja minimalna nauczyciela w tej chwili wynosi 2450 złotych brutto. Od stycznia minimalne wynagrodzenie ma wynieść 2600 złotych brutto.

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

#strajk #strajknauczycieli #nauczyciele #oświata #polska #razemmozemywiecej #szkoła #edukacja #muremzanauczycielami

Post udostępniony przez Strajk Nauczycieli (@strajknauczycieli_)

Zobacz też
Komentarze : 0
Aby dodać komentarz Zaloguj