News

Strajk nauczycieli 22.10.2019: data protestu zmieniona na ostatnią chwilę

Strajk nauczycieli 22.10.2019: data protestu zmieniona na ostatnią chwilę

fot. pexels.pl

Strajk nauczycieli rozpocznie się 22 października 2019 roku. Data kolejnego protestu została zmieniona w ostatniej chwili.

Strajk nauczycieli jeszcze w 2019!? Jest data i nowa forma protestu >> 

Strajk nauczycieli 2019: drugi protest

Na początku października Związek Nauczycielstwa Polskiego poinformował, że polscy pedagodzy przystąpią do strajku po raz drugi. Nauczyciele mieli rozpocząć protest 15 października 2019 roku. We wrześniu wśród pracowników oświaty przeprowadzono ankiety, w których zapytano o zasadność i formę strajku. 55,3% nauczycieli zdecydowało, że najlepszą formą drugiego protestu będzie strajk włoski.

Na czym polega strajk włoski nauczycieli? Pedagodzy, którzy indywidualnie zdecydują o tym, że chcą przystąpić do protestu, nie będą wykonywać zadań, które nie są określone przez statut szkoły czy Kartę Nauczyciela. Od momentu rozpoczęcia strajku włoskiego w polskich szkołach lekcje będą odbywały się zgodnie z planem, jednak nauczyciele nie będą organizować wycieczek szkolnych, zajęć pozalekcyjnych i kółek zainteresowań. Jeśli nie zakłada tego umowa o pracę, nie będą też dyżurować na przerwach. Strajk włoski może oznaczać również koniec kartkówek i innych zadań domowych, które miałyby być sprawdzane przez nauczyciela poza godzinami jego pracy.

Strajk nauczycieli 2019: czym jest strajk włoski? Wyjaśniamy >> 

Strajk włoski nauczycieli 2019: nowa data

W dniu, w którym miał wystartować drugi strajk nauczycieli Związek Nauczycielstwa Polskiego poinformował, że przekłada datę rozpoczęcia protestu. Prawdopodobnie strajk nauczycieli zacznie się 22 października 2019 roku. Gazeta Wyborcza informuje, że tego dnia zbierze się zarząd główny ZNP, który podejmie uchwałę w tej sprawie.

15 października rusza natomiast kampania informacyjna, której celem jest uświadomienie nauczycielom, jakich zadań nie muszą wykonywać, jakie są ich prawa i obowiązki. Jak informują portale Związek Nauczycielstwa Polskiego rozesłał do polskich szkół materiały z hasłem: „Wysokie wymagania, niskie płace. Co dalej?”. W broszurach znajduje się lista zadań obowiązkowych oraz takich, za które pedagodzy nie otrzymują pieniędzy.

We wtorek 15 października wystartujemy z dużą akcją informacyjną, ale protest zacznie się tydzień później niż początkowo planowaliśmy, po przyjęciu uchwały w tej sprawie - mówi Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego (…) – czytamy na oficjalnym profilu na Facebooku ZNP.

Strajk nauczycieli zawieszony. Co dalej? >> 

O co walczą nauczyciele? Pracownicy oświaty wnoszą do Ministerstwa Edukacji Narodowej o podwyższenie swoich wynagrodzeń, zwiększenie nakładów na edukację oraz zmniejszenie biurokracji w szkołach.

 

Zobacz też
Komentarze : 0
Aby dodać komentarz Zaloguj
Materiały do pobrania Dostępność kanałów Kontakt Regulaminy konkursów Logotypy 4FUN Prywatność Obowiązek informacyjny Regulamin serwisu Informacje o nadawcy
FCBBridge2fun Screen Network naEKRANIE
2022 4FUN sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.