fot. pexels.com
Strajk nauczycieli jeszcze w 2019 roku?! Pedagodzy ogłosili datę i nową formę kolejnego protestu.
Będzie nowy banknot. Wkrótce wejdzie do obiegu >>
Strajk nauczycieli: kwiecień 2019
Pierwszy strajk nauczycie został zorganizowany w dniach 8-27 kwietnia 2019 roku. W ogólnopolskim proteście wzięło udział 74,29% polskich szkół. W placówkach, które przystąpiły do strajku nie odbywały się żadne lekcje, a stołówki szkolne nie wydawały obiadów.
O co walczyli nauczyciele? Pedagodzy żądali podwyżki wynagrodzeń o 1000 złotych netto.
27 kwietnia 2019 strajk nauczycieli został zawieszony z powodu matur. Zapowiadano jednak, że jeśli premier Mateusz Morawiecki nie podejmie decyzji w sprawie pedagogów do września 2019 roku, nauczyciele wrócą do strajku.
Strajk nauczycieli zawieszony. Co dalej? >>
Strajk nauczycieli: wrzesień 2019
2 sierpnia 2019 roku przedstawiciele Związku Nauczycielstwa Polskiego mieli spotkać się z ministrem edukacji – Dariuszem Piontkowskim. Mówiło się, że w trakcie spotkania strony nie doszły do porozumienia, a nauczyciele zaczną strajkować od 16 września 2019 roku. Ostateczna decyzja w tej sprawie miała zapaść po referendum planowanym na 2 września.
Jakiś czas później portale podawały, że prezes ZNP – Sławomir Broniarz – powiedział, że decyzje o terminie i formie drugiego strajku nauczycieli zostaną podjęte 26 sierpnia 2019 roku. Zapewniano, że protest będzie „relatywnie mało kosztowny, z punktu widzenia kosztów ponoszonych przez dzieci i nauczycieli”.
Pod koniec sierpnia informowano, że w dniach 2-15 września Związek Nauczycielstwa Polskiego przeprowadzi ankiety, w których nauczyciele będą pytani o zasadność i formę strajku. Na jego podstawie ZNP miało podjąć decyzję o ewentualnym referendum strajkowym.
Strajk nauczycieli 2019: jest decyzja co do lekcji 2-15 września >>
Strajk nauczycieli: nowa data i forma protestu
2 października poinformowano, że w ankietach przeprowadzonych przez Związek Nauczycielstwa Polskiego wzięło udział ponad 227 tysięcy nauczycieli z całej Polski, również tych, którzy nie należą do ZNP.
Jak czytamy na stronie ZNP z przeprowadzonych badań wynika, że 55,3% nauczycieli jest za wzięciem udziału w tzw. strajku włoskim, czyli niewykonywaniem pozastatutowych zadań. Z kolei 18% było za całkowitym wstrzymaniem się od pracy.
Zmiana czasu: jesień 2019. Kiedy przestawiamy zegarki? >>
Co oznacza strajk włoski? W praktyce nauczyciele nie będą m.in. brać udziału w wycieczkach klasowych organizowanych po południu i nie będą prowadzić dodatkowych zajęć społecznie.
Źródła podają, że w tej chwili polscy nauczyciele pracują średnio około 47 godzin tygodniowo. Do czasu ich pracy wlicza się m.in. sprawdzanie klasówek w domu, zadania administracyjne i spotkania z rodzicami uczniów.
Przypomnijmy, że pedagodzy postulują do Ministerstwa Edukacji Narodowej nie tylko o podniesienie wynagrodzeń nauczycieli, lecz także m.in. o zmniejszenie biurokracji w szkołach i zwiększenie nakładów na edukację. Według ankiety przeprowadzonej wśród nauczycieli, w pierwszej kolejności rząd powinien zająć się dwoma pierwszymi postulatami.
Facebook: zmiany w wyglądzie serwisu. Jest lepiej? >>
Kiedy protest nauczycieli? Związek Nauczycielstwa Polskiego poinformował, że strajk włoski rozpocznie się 15 października.