News

Strajk nauczycieli 15.10.2019 aktualny? Jak będą wyglądały lekcje po Dniu Nauczyciela?

Strajk nauczycieli 15.10.2019 aktualny? Jak będą wyglądały lekcje po Dniu Nauczyciela?

Wikimedia Commons/Marcin Otorowski

Czy strajk nauczycieli 15 października jest aktualny? Pedagodzy jakiś czas temu zapowiedzieli, że tego dnia rozpoczną kolejny protest. Jak będą wyglądały lekcje po Dniu Nauczyciela?

[AKTUALIZACJA, 15.10.2019, 10.00]

Włoski strajk nauczycieli nie wystartował. Związek Nauczycielstwa Polskiego przełożył protest na 22 października. Uchwałę w tej sprawie ma podjąć Zarząd Główny ZNP, który zbierze się właśnie 22 października. 

Wybory 2019: Naga kampania z haczykiem… Te zdjęcia warto zobaczyć ;-) >> 

Pierwszy strajk nauczycieli

Nauczycie z całej Polski po raz pierwszy przystąpili do strajku w dniach 8-27 kwietnia 2019 roku. proteście wzięło udział 74,29% polskich szkół. W placówkach, które strajkowały nie odbywały się żadne zajęcia, a stołówki szkolne nie wydawały obiadów. W czasie kwietniowego protestu pedagodzy walczyli o podwyżki swoich wynagrodzeń o 1000 złotych netto.

27 kwietnia 2019 strajk nauczycieli został zawieszony z powodu matur, jednak zapowiadano, że premier Mateusz Morawiecki ma czas na podjęcie decyzji w sprawie pedagogów do września 2019 roku. Jeśli tak się nie stanie, nauczyciele znowu będą protestować.

W sierpniu poinformowano, że przedstawiciele Związku Nauczycielstwa Polskiego oraz Ministerstwa Edukacji Narodowej nie doszli do porozumienia, w związku z czym czeka nas kolejny strajk nauczycieli. Jakiś czas później przeprowadzono ankiety, w których pedagodzy zostali zapytani o zasadność i formę strajku.

Holandia zmienia nazwę! To już oficjalne >> 

Strajk nauczycieli: październik 2019

2 października podano wyniki ankiet przeprowadzonych wśród pedagogów. Z badań wynikało, że 55,3% nauczycieli opowiada się za wzięciem udziału w tzw. strajku włoskim, czyli niewykonywaniem jednak pedagodzy nie będą wykonywać zadań, których nie określa statut szkoły czy  Karta Nauczyciela. Związek Nauczycielstwa Polskiego poinformował, że strajk włoski rozpocznie się 15 października, dzień po Dniu Nauczyciela.

Strajk nauczycieli jeszcze w 2019!? Jest data i nowa forma protestu >> 

Co oznacza strajk włoski nauczycieli? Jeśli pedagodzy będą protestować, od 15 października lekcje będą odbywały się według planu, jednak nauczyciele nie będą organizować wycieczek szkolnych, nie będą odbywały się żadne zajęcia pozalekcyjne i kółka zainteresowań. Jeśli nie reguluje tego umowa o pracę, nauczyciele nie będą także dyżurować na przerwach. Strajk włoski prawdopodobnie oznacza też koniec kartkówek, by nauczyciele nie musieli ich sprawdzać w domu.

Czy wszyscy nauczyciele przystąpią do strajku włoskiego w październiku 2019? O tym czy będą protestować, pedagodzy zdecydują indywidualnie.

Wybory 2019: MaRina powiedziała co uważa. Słusznie? >> 

Przypomnijmy, że pedagodzy postulują do Ministerstwa Edukacji Narodowej nie tylko o podniesienie wynagrodzeń, lecz także m.in. o zmniejszenie biurokracji w szkołach i zwiększenie nakładów na edukację.

 

 

Zobacz też
Komentarze : 0
Aby dodać komentarz Zaloguj
Materiały do pobrania Dostępność kanałów Kontakt Regulaminy konkursów Logotypy 4FUN Prywatność Obowiązek informacyjny Regulamin serwisu
FCBBridge2fun Screen Network naEKRANIE
2020 4FUN sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.