Reklama
placeholder
News

Nowa płyta Taylor Swift, The Tortured Poets Department, trafiła do sieci. Co warto o niej wiedzieć?

Nowa płyta Taylor Swift, The Tortured Poets Department, trafiła do sieci. Co warto o niej wiedzieć?

fot. youtube.com/@TaylorSwift

Reklama
Reklama
placeholder

Taylor Swift wydała właśnie swój 11. album. The Tortured Poets Department ukazał się po długim wyczekiwaniu przez fanów, a wokalistka chwilę po premierze ogłosiła niespodziankę – przygotowała specjalną wersję dwupłytową. Oprócz tego w sprzedaży dostępne są różne wydania specjalne na winylach, CD i na kasetach. Wszystko wskazuje na to, że The Tortured Poets Department powtórzy sukcesy poprzednich krążków wokalistki.

Nowa płyta Taylor Swift trafi do polskich fanów z opóźnieniem. Co się stało? >>

Różnorodne wersje nowego albumu Taylor Swift

Podczas odbierania statuetki Grammy za najlepszy album muzyczny (Midnights) 4 lutego 2024 roku Taylor Swift powiedziała, że przez 2 lata utrzymywała coś w sekrecie – chodziło oczywiście o prace nad albumem The Tortured Poets Department. Wtedy też podała datę premiery – 19 kwietnia 2024 roku.

Wkrótce potem podczas różnych wydarzeń Taylor ogłaszała kolejne wydania specjalne swojego albumu.

 • Wersja podstawowa miała mieć wydanie winylowe „ghosted white” (ang. widmowa biel), kasetowe, wersję CD z plakatem w zestawie oraz limitowaną CD deluxe.
 • Kolejna wersja z dodatkowym utworem The Bolter miała się ukazać na winylu „parchment beige” (ang. pergaminowy beż), na kasecie oraz na płycie CD deluxe.
 • Wydanie z utworem The Albatross miało się ukazać na płycie CD deluxe, kasecie oraz na winylu „smoke grey” (ang. dymny szary).
 • Czwarta wersja albumu z utworem The Black Dog miała się ukazać na deluxe CD, kasecie oraz winylu „ink black” (ang. atramentowy czarny).
 • Piąta wersja albumu to krążek do kupienia w sklepach sieci Target oraz na stronie artystki, dostępny na winylu „phantom clear” (ang. fantom przezroczysty).

Zespół Taylor Swift zagroził studentowi pozwem. Poszło o jej prywatne loty samolotem >>

Nie sposób tutaj nie nawiązać do niedawnej głośnej wypowiedzi Billie Eilish, która uderzyła w artystów wydających różnorodne wersje swoich albumów. W wywiadzie dla magazynu Billboard powiedziała:

Żyjemy w czasach, w których z jakiegoś powodu, dla niektórych artystów, bardzo ważne jest tworzenie różnego rodzaju winyli i opakowań co zwiększa sprzedaż i liczby, a także zapewnia im więcej pieniędzy. (…) naprawdę frustruje mnie to, że ktoś, kto naprawdę robi wszystko, co w jego mocy, aby zachować zrównoważony rozwój i stara się zaangażować wszystkich w moim zespole w działania na rzecz zrównoważonego rozwoju, a w tym samym czasie, niektórzy z największych artystów na świecie, tworzą cholernych 40 różnych okładek swoich winyli, tylko po to, abyś kupował więcej. To marnotrawstwo

To właśnie poprzedni album Taylor Swift Midnight wydany w 5 różnych wersjach na winylu osiągnął lepszą sprzedaż na tym nośniku, niż na CD – jako pierwszy krążek od lat 80., kiedy to rynek zrewolucjonizowały płyty CD.

Dwupłytowe wydanie specjalne The Tortured Poets Departament

Fani, którzy zamówili już wersję podstawową lub wersją specjalną podczas preorderu mogą się czuć rozczarowani, bowiem 2 godziny po północy czasu wschodnioamerykańskiego Taylor na swoim profilu na Instagramie ogłosiła niespodziankę.

To niespodzianka o 2 nad ranem: The Tortured Poets Department to sekretny PODWÓJNY album. ✌️ Napisałam tak wiele torturowanej poezji w ciągu ostatnich 2 lat i chciałam się tym wszystkim z wami podzielić, więc oto druga odsłona TTPD: The Anthology. 15 dodatkowych piosenek. A teraz ta historia nie jest już moja... jest twoja. 🤍

Album The Tortured Poets Departament: The Anthology zawiera 15 dodatkowych utworów. Można go kupić w wersji cyfrowej.

W jakim stylu utrzymany jest album The Tortured Poets Departament?

Najnowszy album Taylor Swift, jak sama nazwa wskazuje, jest poetycki, melancholijny i spokojny. Nie znajdziemy tam wielu żywiołowych kawałków do potańczenia, raczej spokojne, kołyszące utwory. Na krążku pojawiły się dwa duety – utwór otwierający Fortnight Taylor nagrała z udziałem Post Malone, a Florida!!! z Florence + the Machine.

Być może piosenki z tego albumu będzie można usłyszeć w Polsce na żywo podczas trasy koncertowej The Eras Tour. Taylor zagra aż 3 koncerty w Warszawie w dniach 1, 2 i 3 sierpnia 2024 roku. Gościem specjalnym będzie Paramore, kultowy amerykański zespół rockowy.

Lista piosenek nowego albumu Taylor Swift — The Tortured Poets Department

Wersja podstawowa albumu to aż 65 minut muzyki i zawiera 16 utworów:

 1. Fortnight (feat. Post Malone), 3:48 
 2. The Tortured Poets Department, 4:53
 3. My Boy Only Breaks His Favorite Toys, 3:23
 4. Down Bad, 4:21 
 5. So Long, London, 4:22
 6. But Daddy I Love Him, 5:40
 7. Fresh Out the Slammer, 3:30 
 8. Florida!!! (feat. Florence + the Machine), 3:35 
 9. Guilty as Sin?, 4:14 
 10. Who’s Afraid of Little Old Me?, 5:34 
 11. I Can Fix Him (No Really I Can), 2:36 
 12. loml, 4:37 
 13. I Can Do It With a Broken Heart, 3:38 
 14. The Smallest Man Who Ever Lived, 4:05 
 15. The Alchemy, 3:16 
 16. Clara Bow, 3:36 

Wersja rozszerzona The Anthology ma w sumie 31 utworów i trwa 122 minuty.


 

Reklama
placeholder
Zobacz też
2022 4FUN sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Reklama