News

Obowiązkowe maseczki wrócą od 1 sierpnia. W których miastach?

Obowiązkowe maseczki wrócą od 1 sierpnia. W których miastach?

Fot. Pixabay.com

Obowiązkowe maseczki wrócą od 1 sierpnia. W których miastach i gdzie przestrzeganie obowiązku zasłaniania ust i nosa będzie kontrolowane?

Koronawirus: wesela znowu z ograniczeniami? To możliwe >>

Jak informują portale, od 1 sierpnia w części kraju do autobusu będzie można wejść tylko przednimi drzwiami i tylko z maseczką na twarzy. Informację na ten temat przekazał m.in. Dziennik Zachodni.

Decyzja o zmianach została podjęta przez Międzygminny Związek Komunikacyjny w Jastrzębiu-Zdroju po tym, jak wielu pasażerów skarżyło się, że nie wszyscy stosują się do obowiązku zasłaniania ust i nosa w czasie podróży. Przepisy zakładają, że jeśli pasażerowie nie będą przestrzegać zasad, kierowca może ich wyprosić z pojazdu.

Aby przemieszczanie się autobusami było bezpieczne dla każdego pasażera, MZK podejmuje kolejne kroki. Od najbliższej soboty, wejście do autobusu będzie możliwe tylko przednimi drzwiami, tak aby kierowca mógł skontrolować, czy pasażer stosuje się do nakazów sanitarnych. Zasada „pierwszych drzwi” nie obowiązuje osób niepełnosprawnych, starszych mających problemy z poruszaniem się oraz rodziców z dziećmi w wózkach. Nowe regulacje mogą być także sposobem na gapowiczów. Ich identyfikacja będzie łatwiejsza. (...)  Przypomnijmy więc, że zgodnie z jego zapisami (obowiązującymi już wcześniej) kierowca, kontroler MZK lub ostatecznie policjant może wyprosić z autobusu osoby zagrażające bezpieczeństwu lub porządkowi, mimo posiadania przez nie ważnego biletu. Chodzi m.in. o pasażerów nietrzeźwych, jadących bez maseczki, a także o osoby zachowujące się głośno lub wulgarnie. Mowa jest także o pasażerach nieprzestrzegających drastycznie higieny osobistej, co bywa bardzo uciążliwe dla pozostałych uczestników podróży. W trudnych przypadkach kierowca może zmienić trasę i podjechać autobusem pod komisariat policji. Wówczas za „podróż” zapłaci uciążliwy pasażer – czytamy w komunikacie MZK.

Handel w niedzielę wróci? Przygotowano projekt ustawy >>

Podaje się, że nowy regulamin MZK został przyjęty przez wszystkie gminy, które wchodzą w skład Międzygminnego Związku Komunikacyjnego. Chodzi o gminy Mszana, Pawłowice, Marklowice, Suszec oraz miasta - Jastrzębia-Zdrój, Pszów, Radlin, Rydułtowy, Żory, Czerwionka-Leszczyny. 

Przypomnijmy, że w tej chwili obowiązuje nakaz zakrywania ust i nosa, m.in. w komunikacji miejskiej. Za nieprzestrzeganie obostrzeń grozi mandat w wysokości 50 złotych. Jeśli do sanepidu zostanie skierowany wniosek o ukaranie pasażera, który nie nosi maseczki, może zostać nałożona na niego wyższa grzywna. 

 

Zobacz też
Komentarze : 0
Aby dodać komentarz Zaloguj