News

Wizy do USA zniesione. Kiedy polecimy do Stanów bez zezwolenia?

Wizy do USA zniesione. Kiedy polecimy do Stanów bez zezwolenia?

Fot. Pixabay.com

Wizy do USA zostały zniesione. Kiedy polecimy do Stanów Zjednoczonych bez zezwolenia? 

Strajk nauczycieli jeszcze w 2019!? Jest data i nowa forma protestu >> 

Pod koniec lipca 2019 roku ambasador USA w Polsce – Georgette Mosbacher – poinformowała, że Polska przystąpi do ruchu bezwizowego w USA. W wywiadzie udzielonym tygodnikowi Do Rzeczy ambasador zdradziła, że już we wrześniu nasz kraj spełni wszystkie warunki, które pozwolą mu przystąpić do programu Visa Waiver, który pozwoli podróżować do Stanów Zjednoczonych bez wizy. Polacy powinni jednak przygotować się na „proces wdrożeniowy”, który może trwać od 3 do 6 miesięcy.

Przypomnijmy, że Polska musiała m.in. zmniejszyć wskaźnik odmów wiz turystyczno-biznesowych do mniej niż 3%. Ostatecznie Polska osiągnęła wynik 2,8%. 

Wizy do USA zostaną zniesione! Ambasador podaje daty >> 

Wizy do USA zniesione dla Polski

4 października poinformowano, że prezydent USA, Donald Trump, podpisał dokument znoszący obowiązek wizowy dla Polaków. To oznacza, że jeśli chcemy polecieć do USA w celach turystycznych lub biznesowych na maksymalnie 90 dni, nie musimy wyrabiać wcześniej odpowiedniego dokumentu u konsula. Program bezwizowy obejmuje 50 stanów USA, Portoryko oraz Wyspy Dziewicze.

Warto pamiętać, że wizy będą nadal wymagane dla wyjazdów innych niż turystyczno-biznesowe i takich, które będą trwały dłużej niż 90 dni. Program ruchu bezwizowego nie upoważnia też do podjęcia pracy na terenie Stanów Zjednoczonych.

Zmiana czasu: jesień 2019. Kiedy przestawiamy zegarki? >> 

Co zrobić, żeby polecieć do USA bez wizy? Należy zarejestrować się w elektronicznym systemie weryfikacji (ESTA).  Rejestracja w systemie jest ważna 2 lata i kosztuje 14 dolarów, czyli około 56 złotych. Przypomnijmy, że za wszczęcie procedur wizowych trzeba było do tej pory zapłacić dużo więcej, bo 160 dolarów (640 złotych).

Poza tym podróżujący muszą posiadać biometryczny paszport (z którego dane będą odczytane za pomocą komputera) ważny przynajmniej 90 dni. Jeśli dokument będzie ważny krócej, zostaniemy wpuszczeni na teren USA do dnia wygaśnięcia daty ważności. Niezbędny będzie również bilet powrotny lub bilet na dalszą podróż z zaznaczoną datą wyjazdu z USA. Jeśli posiadacie bilet elektroniczny, musicie okazać kopię planu podróży urzędnikowi imigracyjnemu.

Jeśli posiadamy ważną wizę, a ruch bezwizowy już obowiązuje, możemy dalej korzystać z dokumentu bez konieczności autoryzacji danych w systemie ESTA.

Wielka Adria: naukowcy odkryli kolejny kontynent >> 

Brak wizy do USA nie oznacza, że do kraju będą mogli wjechać wszyscy obywatele Polski. Oficer służby imigracyjnej może odesłać do Polski każdego, kto wzbudzi jego podejrzenia. Dodajmy, że program bezwizowy nie obejmuje osób, które po 1 marca 2011 roku podróżowały do Korei Północnej, Iranu, Iraku, Libii, Somalii, Sudanu, Syrii lub Jemenu. Ich obowiązują „stare” procedury wizowe. Do USA nie pojadą też osoby, które były aresztowane.  

Kiedy polecimy do USA bez wizy? Mówi się, że amerykańskie procedury wdrażania programu bezwizowego dla Polaków zakończą się w ciągu pół roku. Realnie nasz kraj ma przystąpić  do programu Visa Waiwer w lutym przyszłego roku.

Inne źródła podają, że Polacy polecą do USA bez wiz dopiero latem 2020 roku, ale oczywiście trzymamy kciuki, żeby stało się to jak najszybciej. 

 

 

Zobacz też
Komentarze : 0
Aby dodać komentarz Zaloguj
Materiały do pobrania Dostępność kanałów Kontakt Regulaminy konkursów Logotypy 4FUN Prywatność Obowiązek informacyjny Regulamin serwisu
FCBBridge2fun Screen Network naEKRANIE
2020 4FUN sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.