Handel w niedzielę wróci? Przygotowano projekt ustawy w tej sprawie. Co wiadomo na jego temat?
Niedziela handlowa: lipiec 2020. Czy 26.07 sklepy będą otwarte? >>
Niedawno portal Business Insider poinformował, powołując się na ustalenia dziennika Fakt, że „pracodawcy przygotowali projekt ustawy, który zakłada powrót handlu w niedzielę”. Dokument miał już wpłynąć do Rady Dialogu Społecznego, która skupia pracodawców, związkowców i przedstawicieli rządu.
Założeniem projektu ustawy jest przywrócenie niedziel handlowych na czas trwania epidemii oraz 180 dni po jej odwołaniu. W niedziele, w które wypada święto sklepy byłyby jednak zamknięte. Proponuje się również, żeby mimo zawieszenia zakazu handlu pracownicy mieli zagwarantowane wolne dwie niedziele w miesiącu. Zasada ma obowiązywać osoby, które pracują na umowę o pracę i tych zatrudnionych na podstawie umów cywilno-prawnych.
Zawieszenie zakazu handlu w niedziele przede wszystkim spowoduje ochronę miejsc pracy w handlu i branżach ściśle współpracujących z handlem, ale także zwiększy sprzedaż, przyczyniając się do zmniejszenia spadku PKB oraz poprawi bezpieczeństwo sanitarne w czasie zakupów, ponieważ zakupy rozłożą się na 7 dni w tygodniu – cytuje treść uzasadnienia projektu ustawy Business Insider.
Będą tańsze mieszkania na wynajem? Rząd pracuje nad 'pakietem społecznym' >>
Zakaz handlu w niedziele – kogo nie dotyczy?
Przypomnijmy, że ustawa na temat zakazu handlu w niedziele weszła w życie w marcu 2018 roku. Od 2020 roku sklepy są zamknięte przez większość niedziel – zakupy ostatniego dnia tygodnia są możliwe tylko siedem razy w roku. Najbliższa niedziela handlowa wypada 30 sierpnia.
Mimo zakazu handlu w niedziele, przez cały weekend pozostają otwarte m.in. stacje benzynowe, apteki i punkty apteczne, strefy wolnocłowe czy kwiaciarnie.