
fot. pixabay.com/annvsh08

Od początku 2023 roku właściciele psów i kotów mogą w Polsce starać się o dofinansowanie dla swoich czworonogów potocznie zwane "500 plus na psa i kota". Projekt został stworzony, aby zapobiegać bezdomności psów i kotów. Pozwoli to zminimalizować liczbę zwierząt, które trafią do schronisk. W 2024 roku osoby posiadające czworonogi także będą mogły z niego skorzystać.
500 plus dla psa i kota: na co można otrzymać dofinansowanie?
Program "500 plus dla psów i kotów" jest realizowany przez wybrane samorządy i to na ich stronach należy szukać szczegółowych informacji na jego temat. Warunkiem koniecznym dzięki któremu można ubiegać się o dofinansowanie dla zabiegów weterynaryjnych dla swojego pupila jest posiadanie dowodu, który potwierdzi, że mieszkamy w gminie, w której program jest realizowany oraz płacenie podatków w tym miejscu. W większych miastach pod uwagę przy rozpatrywaniu wniosków jest brany także status studenta lokalnych uczelni.
Posiadacze czworonogów mogą uzyskać dofinansowanie na ich sterylizację, kastrację oraz czipowanie. Jego wysokość jest ustalana indywidualnie przez każdą z gmin. Terminy składania wniosków również mogą się różnić w zależności od lokalizacji, bo decyduje o nich dany samorząd. Zwykle jednak termin składnia wniosków przypada na koniec I kwartału roku lub na początku II kwartału.
Warto wspomnieć, że dofinansowanie dotyczy wyłącznie wykonania zabiegu, a nie np. wizytę kwalifikującą czworonoga do niego czy np. wizyty kontrolne i koszty leków w czasie rekonwalescencji. Ceny usług weterynaryjnych, które podlegają dofinansowaniu, są zróżnicowane i zależne od wielu czynników, takich jak płeć czworonoga, jego wielkość czy lokalizacja lecznicy.
Mieszkańcy mniejszych gmin mogą liczyć na dotację w granicach od 70 do 150 złotych. Niektóre z samorządów jasno określają, że pokryją do 50% poniesionych przez właściciela kosztów w przypadku sterylizacji i kastracji ich pupila, ale kwota ta nie przekroczy 250 złotych na jedno zwierzę domowe oraz także 50% kwoty dofinansowania elektronicznego znakowania zwierząt, jednak nie więcej niż 35 złotych. Gminy z większą pulą środków na "500 plus na psa i kota" mogą dofinansować zabiegi o nawet od 300 do 450 złotych.
Obecnie zabiegi kastracji w zależności od wielkości psa to wydatek rzędu 300-750 złotych, w przypadku kocura to koszt około 160 złotych, a kotki około 290 złotych. Sterylizacja psa w zależności od wielkości to koszt od 300 do 800 złotych. Elektroniczne znakowanie czworonoga to wydatek od 50 do 200 złotych.
Eurowizja 2024: Karaiby wezmą udział w konkursie? Organizatorzy zdradzają kolejne szczegóły >>
Wszelkie informacje na temat tego czy program jest realizowany w miejscu waszego zamieszkania znajdziecie na stronach gmin.
