Reklama
placeholder
News

500+, teraz 600+. Co oznacza nowa zmiana?

500+, teraz 600+. Co oznacza nowa zmiana?

Fot. Pixabay.com

Reklama
Reklama
placeholder

Najpierw było 500+, teraz 600+. Co oznacza nowa zmiana? Czy kolejne pieniądze trafią do potrzebujących?

Pierwszy stopień alarmowy w całej Polsce 23.01-29.01.2020. O co chodzi? >> 

Programy rządowe cieszą się dużą popularnością. Jakiś czas temu rząd wprowadził program 500+, który ma wspierać rodziny i poprawić ich sytuację materialną. Od 1 lipca 2019 roku świadczenie przysługuje na wszystkie dzieci do 18. roku życia, niezależnie od dochodów uzyskiwanych przez rodzinę. Teraz nie tylko rodzice będą mogli liczyć na wsparcie. Rząd przygotował projekt skierowany do rolników.

23 stycznia 2020 roku Sejm przyjął projekt ustawy w sprawie dopłat dla rolników za utrzymywanie krów mlecznych czy tzw. „mamek”, czyli takich, których mleko jest przeznaczone wyłącznie do karmienia cieląt.

Krowa plus – ile dofinansowania?

Na jakie dopłaty mogą liczyć rolnicy w ramach projektu nazywanego Krowa plus? Za krowę mleczną otrzymają 595 złotych, a za „mamkę” – 329 złotych.

Rolnik może wnioskować o jednorazową roczną dopłatę (185 złotych) na krowę mleczną.  Co ważne, musi być ona wypasana minimum przez 120 dni. W przypadku krów mlecznych, które są hodowane grupowo w budynkach, które zostaną powiększone, dopłata wyniesie aż 595 złotych.

Jeśli chodzi o krowy „mamki” rolnik otrzyma 329 złotych rocznie, ale pod warunkiem, że zapewni jej  dostęp do środowiska zewnętrznego poza okresem wypasu, czyli od 16 października do 14 marca.

Niedziele handlowe 2020. Szykujcie się na duże zmiany >> 

Dopłata na świnię – ile i dla kogo?

Co ciekawe politycy przewidzieli również dopłatę dla rolników za posiadanie trzody chlewnej. Za lochę hodowca ma otrzymać 301 złotych rocznie, a za tucznika – 24 złote na tucznika. 

Jak podaje Radio Zet „przepisy nie przewidują utrzymania świń na wolnym wybiegu dopóki w Polsce jest afrykański pomór świń (ASF)”.

Krowa plus i Świnia plus – od kiedy?

Ustawa o dofinansowaniu na krowy i świnie wejdzie w życie prawdopodobnie 15 marca 2020 roku, jeśli zostanie przyjęta przez Senat, a później podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Koronawirus grozi Europie. Jakie są objawy? >> 

Krowa plus - o co chodzi? 

Ustawa Prawa i Sprawiedliwości, która jest nazywana programem Krowa plus, ma na celu rekompensowanie rolnikom kosztów utrzymania zwierząt w wyższych standardach. Dlatego dokument zakłada, że rolnicy otrzymają wsparcie finansowe od rządu, ale np. w przypadku kiedy hodują zwierzęta ponad normę, o co najmniej 20% zwiększają powierzchnię użytkową dla zwierząt lub zapewniają im dostęp do pastwiska albo wybiegu.

Warto dodać, że na działania w ramach projektu Dobrostan Zwierząt z programu unijnego RPO na lata 2014-2020 przeznaczono 50 milionów euro. Przewiduje się, że z dofinansowania skorzysta około 65 tysięcy hodowców krów i świń.

Reklama
placeholder
Zobacz też
Materiały do pobrania Dostępność kanałów Kontakt Regulaminy konkursów Logotypy 4FUN Prywatność Obowiązek informacyjny Regulamin serwisu Informacje o nadawcy
FCBBridge2fun Screen Network naEKRANIE
2025 4FUN sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Reklama