News

Będzie nowy banknot. Wkrótce wejdzie do obiegu

Będzie nowy banknot. Wkrótce wejdzie do obiegu

Fot. Pixabay.com

W Polsce pojawi się banknot o nowym nominale. Wiadomo, że już wkrótce wejdzie do obiegu.

Wielka Adria: naukowcy odkryli kolejny kontynent >> 

Banknot 19-złotowy – kiedy?

Narodowy Bank Polski wprowadzi do obiegu 19-złotowy banknot. Wiadomo, że waluta będzie upamiętniała 100-lecie powstania Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych. NBP poinformował, że nominał będzie  „podkreślał szczególną funkcję, jaką PWPW pełni wobec państwa polskiego i jego obywateli”.

Zmiana czasu: jesień 2019. Kiedy przestawiamy zegarki? >> 

Jak będzie wyglądało 19-złotowy banknot? Źródła podają, że przednia strona banknotu przedstawia portret Ignacego Jana Paderewskiego, który jest związany jest z historią Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych. Obok napisu „niepodległa”, który jest odwzorowany z rękopisu Józefa Piłsudskiego, znajdzie się wizerunek orderu Orła Białego. Dodajmy, że napis jest logotypem obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Na banknocie znajdzie się też data setnej rocznicy powstania Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych –  25 stycznia 2019 roku. Wartość nominalna banknotu, czyli liczba 19, nawiązuje natomiast do roku powstania Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych. Spółka Skarbu Państwa powstała dokładnie 25 stycznia 1919 roku.

Z kolei na odwrocie 19-złotówki  znalazł się wizerunek gmachu Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych umieszczony na tle panoramy współczesnej Warszawy. Obok wbudowano w logotyp PWPW zabezpieczenie SPARK Live oraz pasek opalizujący. Pasek jest widoczny również w świetle UV w postaci powtarzających się liczby 19 i skrótu NBP.

W 2019 roku czeka nas zima trzydziestolecia? >> 

Kiedy pojawi się nowy banknot? Kolekcjonerski banknot 19-złotowy zostanie wprowadzony do obiegu 2 października 2019 roku w liczbie 55 tysięcy sztuk.

 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Nowa banknot kolekcjonerski wejdzie do obiegu W związku z obchodzeniem 100-lecia powstania Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych 2 października wejdą do obiegu 55 tysięcy banknot o nominale 19 złotych – informuje Radio Zet Biznes. „Emisja banknotu kolekcjonerskiego upamiętniającego 100-lecie powstania Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych podkreśla szczególną funkcję, jaką PWPW pełni wobec państwa polskiego i jego obywateli” – podaje Radio Zet Biznes powołując na NBP. Na przedniej stronie zostanie umieszczony portret Ignacego Jana Paderewskiego. Wartość nominalna jest związana z datą powstania PWPW – 25 stycznia 1919 roku. Źródło informacji: https://biznes.radiozet.pl/News/Pojawi-sie-nowy-banknot-o-nominale-19-zlotych Źródło foto: nbp.pl #19złotych#banknot

Post udostępniony przez Legendary Europe - Polska (@legendary_europe_polska)

Zobacz też
Komentarze : 0
Aby dodać komentarz Zaloguj
Materiały do pobrania Dostępność kanałów Kontakt Regulaminy konkursów Logotypy 4FUN Prywatność Obowiązek informacyjny Regulamin serwisu
FCBBridge2fun Screen Network naEKRANIE
2020 4FUN sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.