News

Wielka Adria: naukowcy odkryli kolejny kontynent

Wielka Adria: naukowcy odkryli kolejny kontynent

Fot. Pixabay.com

Naukowcy odkryli kolejny kontynent! Gdzie leży Wielka Adria i co o niej wiadomo? Kilka informacji może Was zaskoczyć.

Facebook: zmiany w wyglądzie serwisu. Jest lepiej? >> 

Wielka Adria – odkrycie zaginionego kontynentu

Naukowcy z Uniwersytetu w Utrechcie (Holandia) poinformowali na łamach czasopisma Gondwana Research, że odnaleziono kontynent, który zaginął miliony lat temu. Wielka Adria ma być „płytą o wielkości Grenlandii" (jej powierzchnia wynosi 2 166 tysięcy kilometrów kwadratowych). Szacuje się, że Wielka Adria ma grubość około 100 kilometrów. Wiadomo, że odkryty jakiś czas temu kontynent leży pod Europą.

Piotr Woźniak Starak - to nie utonięcie. Prokuratura podała wyniki sekcji zwłok >> 

Wielka Adria miała oddzielić się od Afryki Północnej około 240 milionów lat temu. 100-120 milionów lat temu, jeszcze zanim na Ziemi zamieszkali ludzie, zmiany tektoniczne naszej planety spowodowały, że Wielka Adria została „wciśnięta” pod Europę.

Profesor Globalnej Tektoniki i Paleogeografii na Uniwersytecie w Utrechcie, Douwe van Hinsbergen, twierdzi, że „jedyną pozostałą częścią kontynentu jest pas biegnący od Turynu przez Morze Adriatyckie do pięty buta tworzącego Włochy”. Poza tym badania wykazały, że większość Wielkiej Adrii znajdowała się pod wodą i tworzyła płytkie tropikalne morza. W rafach koralowych, które można było tam zaobserwować wytwarzał się osad. Z czasem skały osadowe zostały „zeskrobane”, a ich pozostałości tworzą teraz części Alp, Bałkanów, Grecji i Turcji.

UFO naprawdę istnieje? Te filmiki mogą być dowodem >> 

Źródła podają, że geolodzy już od dawna wiedzieli, że blisko Europy leży nieodkryty kontynent. Badania na ten temat były przeprowadzane od 10 lat, jednak dopiero teraz międzynarodowym naukowcom kierowanym przez Uniwersytet w Utrechcie udało się określić kształt i położenie nieznanego kontynentu.

 

 

 

 

Zobacz też
Komentarze : 0
Aby dodać komentarz Zaloguj
Materiały do pobrania Dostępność kanałów Kontakt Regulaminy konkursów Logotypy 4FUN Prywatność Obowiązek informacyjny Regulamin serwisu
FCBBridge2fun Screen Network naEKRANIE
2020 4FUN sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.