Fot. Pixabay.com
Mówi się o planowanym w Polsce pierwszym programie pilotażowym bezwarunkowego dochodu podstawowego. Co wiadomo i kiedy ma ruszyć?
McDonald's na dobre wycofuje się z Rosji. Sprzedaje swoje lokale >>
Bezwarunkowy dochód podstawowy – co to jest?
Bezwarunkowy dochód podstawowy to świadczenie, którego celem jest zapewnienie pieniędzy na zaspokojenie podstawowych potrzeb.
Do zespołu, który przygotowują projekt należą naukowcy i absolwenci Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu – dr Maciej Szlinder, dr Mariusz Baranowski oraz prof. Piotr Jabkowski. Wydawany na uczelni miesięcznik Życie Uniwersyteckie podał, że w Polsce jest planowany program dotyczący bezwarunkowego dochodu podstawowego.
W Polsce eksperyment bezwarunkowego dochodu podstawowego miałby trwać dwa lata.
Bezwarunkowy dochód podstawowy w Polsce – kwota
Bezwarunkowy dochód podstawowy ma wynosić 1300 złotych miesięcznie.
Bezwarunkowy dochód podstawowy w Polsce – dla kogo?
Bezwarunkowy dochód podstawowy zakłada przyznanie obywatelom stałego wynagrodzenia, niezależnie od dochodów czy statusu społecznego. Minimalnie w eksperymencie ma wziąć udział 5 tysięcy osób, a maksymalnie nawet 31 tysięcy.
Nowe święto państwowe – kiedy i czy będzie wolne? >>
Bezwarunkowy dochód podstawowy w Polsce – gdzie?
Świadczenie ma być przyznawane mieszkańcom północnych gmin, leżących przy granicy z Rosją. Ten obszar miał zostać wybrany ze względu na to, że „źle wypada pod względem dochodów, ubóstwa, aktywności gospodarczej i bezrobocia”.
Bezwarunkowy dochód podstawowy w Polsce – jak dostać?
Żeby otrzymać bezwarunkowy dochód podstawowy nie trzeba składać wniosków ani spełniać żadnych warunków, poza byciem obywatelem kraju, który przyznaje takie świadczenie.
Bezwarunkowy dochód podstawowy w Polsce – od kiedy?
O tym, że w Polsce ruszą testy bezwarunkowego dochodu podstawowego poinformował m.in. serwis rmf24. W rozmowie z Radiem RMF24 dr Maciej Szlinder powiedział, że program może zostać uruchomiony w ciągu 12-15 miesięcy od momentu uzyskania finansowania.
Jeżeli ten eksperyment ruszy, a on z pewnością ruszy za jakiś czas, to od momentu decyzji, że mamy finansowanie i tak potrzebujemy około roku, być może 15 miesięcy do pierwszej wypłaty pieniędzy dla osób objętych eksperymentem – mówił.
Egzamin ósmoklasisty 2022: daty, terminarz, czy jest wolne dla pozostałych klas? >>
Bezwarunkowy dochód podstawowy w innych krajach
W 2017 roku dwuletni program ruszył w Finlandii. Dwa tysiące osób co miesiąc otrzymywało 560 euro.
1 czerwca 2021 roku program bezwarunkowego dochodu podstawowego rozpoczął się w Niemczech. 122 osoby wybrane spośród ponad dwóch milionów mają dostawać co miesiąc 1200 euro co miesiąc.
Szwajcarzy w 2016 roku odrzucili w referendum wprowadzenie dochodu gwarantowanego w wysokości 2,5 tysiąca franków szwajcarskich dla każdego mieszkańca oraz 625 franków dla dzieci i młodzieży poniżej 18. roku życia.