Bon turystyczny wprowadzony. Kto dostanie dofinansowanie, na co można je wydać i jak złożyć wniosek? Mamy dla Was niezbędne informacje.
Nowy przedmiot w szkołach średnich od 1 września. MEN zapowiedziało zmiany >>
Bon turystyczny – ile, dla kogo?
Od jakiegoś czasu mówiło się o tym, że polski rząd planuje wprowadzić bon turystyczny. Na początku jednorazowe dofinansowanie w wysokości 1000 złotych miało przysługiwać każdemu kto jest zatrudniony na umowę o pracę.
17 lipca 2020 roku prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, która dotyczy bonu turystycznego. Ostatecznie jednorazowo przysługuje on na każde dziecko (500 złotych). Jedno dodatkowe świadczenie w formie uzupełnienia bonu (łącznie 1000 złotych) otrzymają dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności. Podaje się, że wsparcie finansowe mogą otrzymać również dzieci rodziców, którzy pracują za granicą.
Bon turystyczny – na co można wydać?
Z bonu turystycznego można skorzystać do marca 2022 roku. Co ważne, bonu nie można wymienić na gotówkę ani inne środki płatnicze. Bon turystyczny można wydać na usługi hotelarskie oraz imprezy turystyczne - pobyt w hotelu, pensjonacie, gospodarstwie agroturystycznym, na kolonii, obozie harcerskim, sportowym, rekreacyjnym.
Imprezy plenerowe ze zmianami. Jakie zasady obowiązują od 17 lipca? >>
Bon turystyczny – jak złożyć wniosek?
Jakiś czas temu prezes ZUS wyjaśniła na antenie Polskiego Radia 24 jak starać się o bon turystyczny. Gertruda Uścińska przekazała, że bon należy aktywować na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Warto zrobić to kilka dni przed planowanym wyjazdem. W systemie należy podać swoje dane kontaktowe – adres e-mail oraz numer telefonu komórkowego. Informacje muszą być wpisane poprawnie, ponieważ to właśnie na ten numer telefonu lub mail, w formie kodu, zostanie przekazany bon turystyczny.
W rozmowie z portalem next.gazeta.pl, wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz mówiła, że z bonu turystycznego będzie można skorzystać jeszcze w lipcu 2020 roku.