Reklama
placeholder
News

Taylor Swift triumfatorką plebiscytu na Człowieka Roku. Kogo pokonała?

Taylor Swift triumfatorką plebiscytu na Człowieka Roku. Kogo pokonała?

fot. IMDb

Reklama
Reklama
placeholder

W 2023 roku amerykański tygodnik Time po raz kolejny przeprowadził plebiscyt Człowiek Roku. Wygrała go Taylor Swift. Amerykańska artystka odniosła historyczne zwycięstwo, pokonując licznych kandydatów. 

Plebiscyt Człowiek Roku po raz pierwszy został zorganizowany przez Time w 1927 roku. Taylor Swift została pierwszą osobą, która odniosła w nim zwycięstwo ze względu na swoje osiągnięcia artystyczne. Tytuł Człowiekia Roku dotychczas był przyznawany danej idei lub osobom, które w minionym roku wywarły największy wpływ na wydarzenia na świecie, zarówno w pozytywnym, jak i negatywnym znaczeniu.

Taylor Swift ma na swoim koncie między innymi 12 nagród Grammy i ponad 200 milionów sprzedanych płyt. Taylor Swift niedawno została pierwszą artystką, której pięć albumów jednocześnie znalazło się w pierwszej dziesiątce zestawienia Billboard 200. Historyczny sukces odniósł również jej film Taylor Swift: The Eras Tour, który miał swoją premierę w październiku 2023 roku. W weekend otwarcia produkcja zarobiła aż 123,5 milionów dolarów w światowym box office, przechodząc do historii jako film koncertowy z największym debiutem wszech czasów. Taylor Swift jest również czwartym laureatem plebiscytu Człowiek Roku, który nie przekroczył 50. roku życia.

Młodzieżowe słowo roku 2023 wybrane. Wyniki plebiscytu >>

Taylor Swift Człowiekiem Roku 2023

O zwycięstwie Taylor Swift w plebiscycie Człowiek Roku 2023 w środę 6 grudnia poinformował redaktor naczelny tygodnika Time, Sam Jacobs. Oto co napisał w swoim oświadczeniu:

Osiągnięcia Taylor Swift jako artystki - kulturalne i komercyjne - są tak liczne, że przytaczanie ich wydaje się niemal nie na miejscu. Jako gwiazda popu przebywa w wyrafinowanym towarzystwie u boku Elvisa Presleya, Michaela Jacksona i Madonny. Jako autorkę tekstów porównuje się ją do Boba Dylana, Paula McCartneya i Joni Mitchell. Jako bizneswoman zbudowała imperium warte według niektórych szacunków ponad miliard dolarów. A jako celebrytka - która ze względu na bycie kobietą jest analizowana pod kątem wszystkiego - od dawna przyciąga nieustanną uwagę i wie, jak ją wykorzystać. (...) Zależy jej na nadawaniu wartości marzeniom, uczuciom i doświadczeniom ludzi, zwłaszcza kobiet, które czują się zaniedbywane i regularnie niedoceniane. Za zbudowanie własnego świata, w którym było miejsce dla tak wielu ludzi, za uczynienie swojej historii światową legendą, za danie radości społeczeństwu, które desperacko tego potrzebowało, Taylor Swift została Człowiekiem Roku 2023.

Najpopularniejsze piosenki 2023 roku. Tego Polacy najczęściej słuchali na Spotify >>

Człowiek Roku 2023: kogo w plebiscycie pokonała Taylor Swift?

Wygrywając plebiscyt Człowiek Roku 2023 Taylor Swift pokonała następujące osoby:

  • Xi Jinping (prezydent Chin)
  • Sam Altman (CEO OpenAI)
  • Prokuratorzy Donalda Trumpa
  • Barbie
  • Władimir Putin (prezydent Rosji)
  • Karol III (król Wielkiej Brytanii)
  • Jerome Powell (prezes Rady Gubernatorów Systemu Rezerwy Federalnej)

Z okazji swojego zwycięstwa, Taylor Swift doczekała się trzech specjalnych okładek w tygodniku Time. Możecie je zobaczyć poniżej:

Reklama
placeholder
Zobacz też
2022 4FUN sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Reklama