Fot. Pixabay.com
Kiedy dni wolne 2023? Sprawdźcie, kiedy wypadają dni ustawowo wolne od pracy i co z długimi weekendami.
Kalendarz roku szkolnego 2022/23. Kiedy wolne od szkoły? >>
W 2023 roku jest 13 dni, które są ustawowo wolne od pracy. Według Kodeksu pracy, za święto, które przypada w sobotę, przysługuje nam dodatkowe wolne. Kodeks pracy nie precyzuje kiedy dzień wolny za sobotnie święto ma być przydzielany.
Dodatkowy dzień wolny za święto w niedzielę niestety nie przysługuje.
Dni wolne od pracy 2023 – kalendarz świąt
- 1 stycznia (niedziela) – Nowy Rok
- 6 stycznia (piątek) – Trzech Króli (Objawienie Pańskie)
- 9 kwietnia (niedziela) – Wielkanoc
- 10 kwietnia (poniedziałek) – Poniedziałek Wielkanocny
- 1 maja (poniedziałek) – Święto Pracy
- 3 maja (środa) – Święto Konstytucji 3 Maja
- 28 maja (niedziela) – Zesłanie Ducha Świętego (Zielone Świątki)
- 8 czerwca (czwartek) – Boże Ciało
- 15 sierpnia (wtorek) – Święto Wojska Polskiego, Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny
- 1 listopada (środa) – Wszystkich Świętych
- 11 listopada (sobota) – Święto Niepodległości
- 25 grudnia (poniedziałek) – Boże Narodzenie (pierwszy dzień)
- 26 grudnia (wtorek) – Boże Narodzenie (drugi dzień)
Dni wolne w Boże Narodzenie 2023
Ustawowo wolny od pracy jest zarówno pierwszy, jak i drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia. Pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia w 2023 roku wypada w poniedziałek, a drugi dzień świąt będzie obchodzony we wtorek. Oznacza to, że przed nami 4 dni wolnego. Urlop można wziąć zarówno przed, jak i po Bożym Narodzenu, na przykład 27 i 28 grudnia.
Dni wolne od pracy 2023 – długie weekendy
Trzech Króli 2023 wypada w piątek, a więc weekend będzie trwał trzy dni. Jeśli mamy możliwość wzięcia urlopu 2-5 stycznia (poniedziałek-czwartek), wtedy będziemy mogli odpoczywać aż 9 dni, zakładając, że nie pracujemy w soboty i niedziele.
Nowe miasta w Polsce 2023. Pojawi się ich aż 15 [LISTA] >>
Majówka w 2023 zacznie się 1 maja, w poniedziałek. W związku z tym 3 maja wypadnie w środę. Jeśli zdecydujemy się na wykorzystanie dnia urlopu we wtorek 2 maja, będziemy mieć przedłużony weekend do 5 dni. Jeśli natomiast możemy wziąć wolne też w czwartek i piątek po majówce, urlop wydłuży się do ponad tygodnia.
Boże Ciało 2022 roku będziemy obchodzić 8 czerwca, tradycyjnie w czwartek. W związku z tym jeśli weźmiemy w piątek (9 czerwca) urlop, to będziemy cieszyć się 4-dniowym weekendem.
Kolejna szansa na dłuższy odpoczynek od pracy jest w sierpniu. 15 sierpnia, czyli Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, będzie we wtorek, więc warto wziąć wolne 14 sierpnia 2023 roku. To pozwoli na 4-dniowy weekend, chyba, że wykorzystamy urlop też 16, 17 i 18 sierpnia – to da nam 9 dni wolnego.
Płatności bezgotówkowe – zmiana przepisów od 1.01.2023. O co chodzi? >>
Okazja do odpoczynku będzie też w listopadzie. 1 listopada to środa, więc można przemyśleć wzięcie dni wolnych np. 30 i 31 października lub/i 2,3 listopada.
11 listopada (Święto Niepodległości) w 2023 roku wypada w sobotę, a to oznacza, że przysługuje nam dodatkowe wolne za ten dzień.