Reklama
placeholder
News

Będą dopłaty do kupna mieszkania? Ministerstwo Rozwoju prowadzi prace

Będą dopłaty do kupna mieszkania? Ministerstwo Rozwoju prowadzi prace

Fot. Pixabay.com

Reklama
Reklama
placeholder

Czy będą dopłaty do kupna mieszkań? Ministerstwo Rozwoju prowadzi pracę nad zwiększeniem dostępności mieszkań.

W kwietniu 2018 roku Mateusz Morawiecki zapowiedział, że do końca 2019 roku w ramach programu Mieszkanie plus powstanie 100 tysięcy mieszkań. Jednak pod koniec października 2020 roku w budowie jest ponad 13,5 tysiąca mieszkań, a powstało ich jedynie ponad 1,1 tysięcy. Chociaż to niewiele, to dane przedstawione przez Związek Banków Polskich pokazują, że Polaków i tak nie stać na własne mieszkanie. 

Wrócą strefy czerwone i żółte w Polsce? Rzecznik podał przypuszczalną datę >>

Będą dopłaty do mieszkania?

Wiceminister rozwoju, Anna Kornecka, uważa, że pakiety mieszkaniowe pozwolą na przyspieszenie budowy nowych lokali. Chodzi o uchwalony już pakiet społeczny oraz rynkowy, który czeka na przyjęcie przez rząd.

Mieszkalnictwo rozwijamy w dwóch segmentach: społecznym i rynkowym. Pakiet, nad którym zakończył pracę Senat, to część społeczna. Adresujemy ją do gmin, TBS-ów, wspieramy budownictwo czynszowe - to społeczne i komunalne. Intensywnie także pracujemy nad częścią rynkową pakietu mieszkaniowego, czyli nad rozwiązaniami dotyczącymi ustawy „lokal za grunt”, ustawy o Społecznych Agencjach Najmu, czy nad ustawowym uregulowaniem kooperatyw mieszkaniowych – powiedziała Anna Kornecka.

Jednak największym problemem dla Polaków jest brak odpowiednio wysokiego wkładu własnego, który banki akceptowałyby w swoich warunkach kredytowych. Ministerstwo Rozwoju pracuje również nad rozwiązaniem, które pomoże Polakom w zakupie własnego mieszkania. Byłoby to dofinansowanie pierwszego mieszkania. Jednak jeszcze nie poznaliśmy szczegółów tego projektu, który został przesłany do konsultacji w maju. 

Jak informuje portal prawo.pl, Ministerstwo Finansów ma zastrzeżenie do projektowanej ulgi. Wątpliwości budzą aspekty merytoryczne i legislacyjne oraz możliwość, że koszt jej stosowania wzrośnie dla finansów publicznych. Anna Kornecka rozważa szansę wykorzystania środków unijnych, m.in. tych udostępnionych w ramach odbudowy gospodarki po epidemii COVID-19. Wtedy jest szansa, że Ministerstwo Finansów nie miałoby uwag.

Ikea wprowadza zmiany. Nie będzie katalogu, inne menu >>

Teraz musimy poczekać na wyniki dalszej pracy Ministerstwa Rozwoju. Co sądzicie o tym pomyśle?

Reklama
placeholder
Zobacz też
Materiały do pobrania Dostępność kanałów Kontakt Regulaminy konkursów Logotypy 4FUN Prywatność Obowiązek informacyjny Regulamin serwisu Informacje o nadawcy
FCBBridge2fun Screen Network naEKRANIE
2024 4FUN sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Reklama