Reklama
placeholder
News

Kalush Orchestra – kim są członkowie ukraińskiego zespołu z Eurowizji? Nazwiska, ciekawostki, zdjęcia

Kalush Orchestra – kim są członkowie ukraińskiego zespołu z Eurowizji? Nazwiska, ciekawostki, zdjęcia

fot. materiały prasowe EBU / CORINNE CUMMING

Reklama
Reklama
placeholder

Podczas 66. Konkursu Piosenki Eurowizji Ukrainę reprezentuje zespół Kalush Orchestra. To ukraiński zespół hip-hopowy, który łączy motywy etniczne z nowoczesnymi brzmieniami, wykorzystując w tym celu różne instrumenty ludowe. 

Zgodnie z szacunkami bukmacherów, zespół Kalush Orchestra ma największe szanse na wygraną Eurowizji 2022 – przed drugim półfinałem prawdopodobieństwo ich zwycięstwa jest oceniane na około 50%. 

Eurowizja 2022: jak głosować z Polski? Zasady, aplikacja, sms >>

Kalush Orchestra – członkowie 

Członkami zespołu Kalush Orchestra są: raper Ołeh Psiuk, multiinstrumentaliści Ihor Didenczuk i Witalij Dużyk, DJ MC Kilimmen (w rzeczywistości Vlad Kurochka) oraz śpiewający i grający na sopiłce Tymofij Muzyczuk. Podczas Eurowizji chórki wykonywał Sasha Tab, czyli Oleksandr Sloboyanyk. 

Kalush Orchestra – ciekawostki

  • Nazwa zespołu – Kalush Orchestra – wywodzi się od miasta Kalush, które inspiruje artystów do włączania do piosenek różnych elementów z folkloru i autentycznej muzyki ukraińskiej. Ponadto to rodzinne miasto Oleha Psiuka. 
  • Na Eurowizji 2022 Kalush Orchestra występuje z utworem Stefania, który jest poświęcony matce głównego wokalisty. Jak sam przyznał, choć utwór został nagrany przed wojną, w jej czasie tytułowa Stefania przestała myć tylko matką Ołeha Psiuka, ale stała się także Ukrainą.
  • Dla Ihora Didenczuka nie jest to pierwsza Eurowizja. W 2021 roku wystąpił na scenie w Rotterdamie wraz z zespołem Go_A.
  • Choć Kalush Orchestra reprezentuje Ukrainę na Eurowizji w 2022 roku, nie zwyciężył w ukraińskich preselekcjach – Vidbir 2022.
  • Ich debiutancki album ukazał się w 2021 roku.
  • Pseudonim MC Kilimmen można przetłumaczyć dosłownie jako Człowiek-Dywan. Koresponduje to z jego wyglądem scenicznym – występuje ubrany w charakterystyczny, wzorzysty strój przylegający do całego ciała. 
  • Ukochana wokalisty grupy przez wojnę ukrywa się w bunkrze i produkuje koktajle Mołotowa. 

Ukraina wygra Eurowizję 2022? O czym jest piosenka Stefania [tekst piosenki + tłumaczenie] >>

 


           

Kalush Orchestra – zdjęcia

 

 

 

 

 

 

 

 

Reklama
placeholder
Zobacz też
2022 4FUN sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Reklama