News

Fernando Santos nowym trenerem Polaków. Co o nim wiemy? [wiek, pochodzenie, zarobki, kariera, osiągnięcia]

Fernando Santos nowym trenerem Polaków. Co o nim wiemy? [wiek, pochodzenie, zarobki, kariera, osiągnięcia]

fot. Wikimedia Commons/Clément Bucco-Lechat

Fernando Santos został nowym selekcjonerem reprezentacji Polski w piłce nożnej. Kim jest następca Czesława Michniewicza?

Fame MMA 17 – ukryta walka ujawniona. Kto się w niej zmierzy? >> 

Mówiło się, że tę funkcję przejmie Paulo Bento. Jednak po tym, jak Prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej, Cezary Kulesza, pokazał na Twitterze zdjęcie z Fernando Santosem, media obiegła informacja, że to właśnie on zostanie selekcjonerem Biało-Czerwonych.

Prezentacja nowego selekcjonera reprezentacji Polski odbyła się 24 stycznia 2023 roku na konferencji na PGE Narodowym w Warszawie.

Fernando Santos – wiek

Fernando Santos urodził się 10 października 1954 roku. W 2023 roku obchodzi 69. urodziny.

Fernando Santos – pochodzenie

Fernando Santos jest Portugalczykiem. Jego miejsce urodzenia to Lizbona.

Mata też wspiera WOŚP 2023. Co można od niego wylicytować? >>

Fernando Santos – rodzina

Żona Fernando Santosa to Guilhermina Santos. Są małżeństwem od ponad 40 lat. Według doniesień kobieta jest emerytowaną nauczycielką.  

Można znaleźć informację, że Guilhermina i Fernando Santos doczekali się dwójki dzieci – syna Luisa, zajmującego się zawodowo ekonomią, oraz córki Catii, która jest prawniczką.

Fernando Santos – kariera, osiągnięcia

Fernando Santos zaczął karierę piłkarską w 1972 roku, grał na pozycji obrońcy. Zakończył ją w wieku 33 lat.

Fernando Santos ukończył studia inżynierskie.

Według dostępnych informacji kariera trenerska Fernando Santosa rozpoczęła się w 1987 roku. Jako trener portugalskiego FC Porto ma na swoim koncie Mistrzostwo Portugalii, Puchar Portugalii i dwukrotny Superpuchar Portugalii.

Kuba Wojewódzki pokazał brata. Ale podobni! >>

W sezonie 2000/2001, jako trener AEK Ateny, Santos zdobył z klubem Puchar Grecji. 

W latach 2007-2010 z Fernando Santosem pracował polski piłkarz, Mirosław Sznaucner.  Portugalczyk prowadził zawodnika w greckim PAOK-u Saloniki. Fernando Santos był selekcjonerem reprezentacji Grecji w latach 2010-2014.

W 2014 roku 68-latek został selekcjonerem reprezentacji Portugalii i tę funkcję pełnił do 2022 roku. Z drużyną zdobył m.in. pierwsze miejsce na Mistrzostwach Europy 2016 oraz wygrał rozgrywki Ligi Narodów UEFA 2018/2019.

Przegląd Sportowy przypomniał, że Fernando Santos w 2016 roku otrzymał nagrodę najlepszego trenera Europy im. Alfa Ramseya i zajął trzecie miejsce w plebiscycie Trenera Roku FIFA.

Fernando Santos – podatki

Serwis sport.pl podał, że w październiku 2022 roku Fernando Santos został uznany przez portugalski sąd za winnego niepłacenia podatków. Zgodnie z wyrokiem trener, jego żona i wspólnik mieli zwrócić 4,5 miliona euro. Czytamy, że Portugalczyk nie zgodził się z wyrokiem i złożył odwołanie. Mówi się, że ostateczny wyrok może zapaść jesienią 2023 roku.

Fernando Santos – zarobki

Według doniesień Przeglądu Sportowego, przez 4 lata pracy z reprezentacją Grecji Fernando Santos miał zarabiać 864 tysiące dolarów rocznie. Przez ostatnie lata roczna pensja Fernando Santosa jako selekcjonera reprezentacji Portugalii miała wynosić ok. 2,3 miliona euro. Ile zarobi Fernando Santos w polskiej reprezentacji?

Pamiętacie nerdów z mema? Zrobili międzynarodowe kariery >>

Będzie to 916 tysięcy złotych miesięcznie, co daje zarobki na poziomie niemal 11 milionów złotych rocznie – podał polsatsport.pl, powołując się na informacje reportera Cezarego Kowalskiego.

Podczas pracy w reprezentacji Polski, 68-letni Portugalczyk będzie mieszkał w Warszawie.

Kontrakt Fernando Santosa ma obowiązywać do końca eliminacji Euro 2024. W przypadku awansu, ma zostać automatycznie przedłużony do końca kwalifikacji mundialu 2026.

 

Zobacz też
Komentarze : 0
Aby dodać komentarz Zaloguj
2022 4FUN sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.