News

Golec uOrkiestra zastraszani przez dotacje rządowe? „Zwracamy się z gorącą prośbą o uszanowanie naszej rodziny”

Golec uOrkiestra zastraszani przez dotacje rządowe? „Zwracamy się z gorącą prośbą o uszanowanie naszej rodziny”

Fot. Instagram.com/golecuorkiestra

Golec uOrkiestra są zastraszani przez dotacje rządowe? Na profilu zespołu pojawiło się oficjalne oświadczenie.

Kamil Bednarek, Bayer Full, Golcowie i inni – jakie dotacje przyznano polskim artystom? >> 

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przeznaczyło 400 milionów złotych na rzecz Funduszu Wsparcia Kultury, który ma wesprzeć artystów w czasie pandemii koronawirusa. 13 listopada 2020 roku opublikowano listę beneficjentów – samorządowych instytucji artystycznych, organizacji pozarządowych oraz przedsiębiorców prowadzących działalność kulturalną w obszarze teatru, muzyki lub tańca.

Wśród nich znaleźli się tacy artyści jak Kamil Bednarek, Katarzyna Cerekwicka, Sarsa, Grzegorz Hyży, zespoły Weekend, Bayer Full czy Golec uOrkiestra. Firma Golców miała otrzymać dokładnie 1 894 670 złotych.

Golec uOrkiestra o dotacjach rządowych. Oficjalne oświadczenie

Kwoty, które przyznano gwiazdom wzbudziły wiele kontrowersji. Pojawiły się głosy, że wsparcie w czasie pandemii należy się przede wszystkim mniej znanym artystom. Na wiele osób spadła fala krytyki. Pojawiła się ona również pod adresem braci Golec, a nawet ich rodzin. Przedstawiciele zespołu odnoszą się do negatywnych komentarzy w oficjalnym oświadczeniu i tłumaczą na co zamierzali przeznaczyć pieniądze z Funduszu Wsparcia Kultury.

(…) Golec Fabryka to nie tylko Paweł i Łukasz, ale przede wszystkim firma zajmująca się działalnością wydawniczą, fonograficzną i organizująca koncerty oraz wydarzenia artystyczne. Przykładem tej ostatniej aktywności jest unikatowe widowisko telewizyjne Symphoethnic, w którym udział wzięło blisko 100 Artystów, w tym Orkiestra Symfoniczna.

W projektach muzycznych, które realizujemy zawsze łączymy siły ze sztabem kilkudziesięciu Osób, które są najwyższej klasy Ekspertami i Profesjonalistami, to grono znakomitych Muzyków, Aranżerów, Grafików, Techników, Inżynierów dźwięku, Montażystów, Realizatorów wizji i Informatyków. To  rzetelni i cudowni Ludzie, dzięki którym nasza wizja muzyczna może być realizowana.

Taco Hemingway: "Nie ubiegałem się o ani złotówkę". Wydał ostre oświadczenie >> 

We wniosku, który napisaliśmy ujętych było 8 projektów, dzięki którym ponad 150 osób miałoby możliwość zatrudnienia. Niestety w związku z licznymi ograniczeniami wprowadzonymi z powodu pandemii oznaczającymi praktycznie całkowite zamrożenie branży artystycznej od marca br., ci Ludzie zostali pozbawieni możliwości wykonywania swojej pracy. Dotacja ta miała zagwarantować im zatrudnienie. To przede wszystkim z myślą o Nich i trudnej sytuacji, w której się znaleźli, wystąpiliśmy o dofinansowanie z Ministerstwa Kultury. Środki z tej dotacji, jeśli zostaną przyznane, przeznaczymy zatem na pokrycie kosztów związanych z przygotowaniem projektów. Otrzymana dotacja będzie precyzyjnie rozliczona do 15 stycznia 2021 r., a wszelkie wydatki będą rzetelnie i przejrzyście udokumentowane.

Zwracamy się z gorącą prośbą o uszanowanie naszej Rodziny i nie zastraszanie naszych Dzieci, Żon oraz Wszystkich współpracujących z nami Osób.

Z wyrazami szacunku,

W imieniu Golec Fabryki

Łukasz i Paweł – czytamy w poście opublikowanym w mediach społecznościowych 16 listopada 2020 roku.

W komentarzach niektórzy internauci twierdzili, że mimo wszystko Golec uOrkiestra nie powinni ubiegać się o wsparcie finansowe od państwa. Wielu fanów przekazało też zespołowi słowa wsparcia.

"Bym se rolexa kupił za siano podatników" - raper drwi z dotacji dla artystów >> 

Fundusz Wsparcia Kultury – wpłaty wstrzymane

Przypomnijmy, że 15 listopada 2020 roku poinformowano, że wicepremier i minister kultury postanowił wstrzymać realizację wypłat ze środków Funduszu Wsparcia Kultury i przekazać listę beneficjentów do pilnej ponownej weryfikacji.

Wiceminister kultury Wanda Zwinogrodzka w Radiu Wnet podkreśliła, że środki są przeznaczone głównie dla osób zatrudnianych przez twórców.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zobacz też
Komentarze : 0
Aby dodać komentarz Zaloguj
Materiały do pobrania Dostępność kanałów Kontakt Regulaminy konkursów Logotypy 4FUN Prywatność Obowiązek informacyjny Regulamin serwisu
FCBBridge2fun Screen Network naEKRANIE
2020 4FUN sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.