Fot. Flickr.com
Harry Potter został wycofany z polskiej szkoły. Rodzice uczniów twierdzą, że książka o czarodzieju „infekuje dusze dzieci”.
Julia Wieniawa i Maciej Musiałowski są razem? Aktorka odpowiedziała na pytania fanów >>
Harry Potter wycofany z listy lektur. Rodzice napisali petycję
Zespół Szkolno-Przedszkolny w Lisowie (województwo śląskie) wycofał z kanonu lektur książkę Harry Potter i Kamień Filozoficzny. Dyrekcja placówki podjęła taką decyzję po rozpatrzeniu petycji, którą w październiku napisali rodzice uczniów.
W piśmie przekazanym dyrekcji rodzice domagali się zaprzestania omawiania książki J.K. Rowling na lekcjach, twierdząc, że są w niej opisywane „praktyki okultystyczne, inicjacyjne, ezoteryczne a nawet satanistyczne”. Powoływali się na opinie hierarchów kościelnych, m.in. papieża Benedykta XVI.
(…) Świat ludzi jest poniżany, natomiast świat czarodziejów i czarownic jest gloryfikowany (…). My, jako katoliccy rodzice, nie możemy pozwolić, by treści wymienionej książki infekowały umysły i dusze naszych dzieci - czytamy.
Autorzy petycji dodali również, że omawianie Harry’ego Pottera to „marnowanie czasu lekcyjnego”.
TOP 10 największych hitów 2019 roku. Tego słuchali Polacy >>
Harry Potter wycofany ze szkoły. Odpowiedź dyrektor
Dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Lisowie odpowiedziała na petycję rodziców o usunięcie Harry’ego Pottera z kanonu lektur. Katarzyna Adamik zaznaczyła, że w książce można znaleźć przykłady zachowań, które są godne do naśladowania, a sama publikacja nie czyni zła. Powoływała się na opinię w tej sprawie m.in. ks. Janusza Królikowskiego z Papieskiej Akademii Teologicznej.
Pedagog dodała, że „Kościół katolicki nie wydał żadnego oświadczenia na temat serii książek o Harrym Potterze" i podkreśliła, że historia o młodym czarodzieju znalazła się na liście lektur na prośbę samych uczniów, którzy często odnosili się do jego przygód w swoich pracach. Adamik dodała że „rodzice, kierując się dobrem dziecka i wartościami chrześcijańskimi, spowodowali wzrost zainteresowania dzieci tematyką satanistyczną”.
Obecnie uczniowie rozpatrują tę książkę nie w kontekście literackim tylko niezdrowej ciekawości, rozbudzonej przez rodziców. Szanując prawo rodziców do wychowywania dzieci według własnego światopoglądu i przekonań religijnych, jesteśmy przerażeni tym, w jakie dyskusje (które w ogóle nie powinny być ich udziałem) zostały wciągnięte dzieci. W związku z tym, mając na uwadze tylko i wyłącznie dobro dzieci, nauczyciele poloniści zdecydowali się na nieomawianie książki „Harry Potter i Kamień Filozoficzny” – czytamy w odpowiedzi Katarzyny Adamik.
Quiz wiedzy o Harrym Potterze: ile wiesz o sadze J.K. Rowling? >>
Dyrektor wyraziła jednocześnie ubolewanie nad faktem, że rodzice nie pozwalają dzieciom na poznanie różnych dzieł kultury.
Całą treść petycji rodziców oraz odpowiedź dyrektor Katarzyny Adamik możecie przeczytać na tej stronie.