Zostaną wprowadzone zmiany w prawie dotyczące hulajnóg elektrycznych. Gdzie i z jakąś prędkością będzie można jeździć?
Ministerstwo Sprawiedliwości rozpoczęło pracę nad modyfikacją przepisów, które uregulują korzystanie z coraz bardziej popularnych hulajnóg elektrycznych. Wprowadzona ma zostać kara nawet do 5 tysięcy złotych za nieprzestrzeganie nowych zarządzeń. O wszystkim informuje Dziennik Gazeta Prawna.
Maseczki: 1 września nowe wytyczne o zasłanianiu ust i nosa >>
Hulajnogi elektryczne: zmiany w prawie
Użytkownicy hulajnóg elektrycznych będą musieli jeździć wolniej. Nowe ograniczenia ma zapewnić projektowana ustawa. Wprowadzone ma zostać również pojęcie „urządzenia transportu osobistego” (UTO).
8 km/h po chodniku, 20 km/h po ulicy oraz 25 km/h po ścieżce rowerowej. Takie ograniczenia prędkości mają być wprowadzone dla elektrycznych hulajnóg. Wynika to z projektu nowelizacji prawa w ruchu drogowym, które przygotowało Ministerstwo Sprawiedliwości. Jak słyszymy w resorcie Zbigniewa Ziobry, ustawodawca musi zadbać przede wszystkim o bezpieczeństwo pieszych. A obecna sytuacja, gdzie e-hulajnogi pędzą po kilkadziesiąt kilometrów na godzinę chodnikami, jest nie do zaakceptowania – czytamy w informacjach przekazanych przez Dziennik Gazetę Prawną.
UTO ma być pojazdem, którego szerokość nie przekroczy w ruchu 0,9 metra, ani długości 1,25 metra. Z założenia ma być napędzany elektroniczne i posiadać oświetlenie. Pojazdy, które nie będą spełniać tych wymogów nie mogą być używane. Za złamanie tych ustaleń grozi grzywna w wysokości nawet pięciu tysięcy złotych.
Zakazane będzie również poruszanie się jednym pojazdem w dwie osoby.
Według ustaleń gazety do urządzeń transportu osobistego zaliczają się m.in.: hulajnogi i rowery elektryczne, skutery, małe samochody elektryczne, segwaye. Wózek inwalidzki ma być wyjątkiem, który będzie wyłączony z wyżej wspomnianych założeń.
Ministerstwo Sprawiedliwości zakłada jeszcze jedną rzecz. Jeśli osoba kierująca urządzeniem transportu osobistego chce skorzystać z drogi dla pieszych, to będzie zobowiązana do poruszania się z prędkością nie większą niż 8 km/h, ustępowania pierwszeństwa pieszym oraz zachowania szczególnej ostrożności.
Rok szkolny 2020/2021: KALENDARZ dni wolnych >>
Korzystacie z hulajnóg elektrycznych?