Fot. Pixabay.com
Maseczki – od 1 września nowe wytyczne o zasłanianiu ust i nosa. Co się zmieni? Mówił o tym wiceminister zdrowia.
Koronawirus: rekord zakażeń w Polsce! Więcej obostrzeń w „strefie czerwonej” [MAPA] >>
Nie nosisz maseczki? Od 1 września musisz mieć zaświadczenie
6 sierpnia 2020 roku wiceminister zdrowia zapowiedział zmiany w rozporządzeniu na temat nakazu zasłaniania ust i nosa w przestrzeni publicznej.
Wprowadzimy od 1 września obowiązek posiadania zaświadczenia o przeciwskazaniach medycznych do zasłaniania ust i nosa. Według naszych ekspertów, nie ma wielu istotnych przeciwwskazań medycznych do tego, aby nie zasłaniać ust i nosa, wprowadzimy od 1 września obowiązek posiadania zaświadczenia – cytuje wypowiedź Janusza Cieszyńskiego Dziennik Gazeta Prawna.
Janusz Cieszyński zaznaczył, że informuje o zmianach odpowiednio wcześniej, żeby każdy, kto ze względu na stan zdrowia nie może nosić maseczki, mógł w najbliższych tygodniach wystąpić o odpowiedni dokument. Wiceminister zdrowia zaznaczył, że liczba takich przypadków powinna być „bardzo, bardzo niewielka”.
Do kiedy będziemy nosić maseczki? Jest przypuszczalna data >>
Przypomnijmy, że 3 sierpnia 2020 roku na antenie radiowej Jedynki Łukasz Szumowski mówił m.in. o kontrolach, które mają weryfikować czy klienci i pracownicy sklepów stosują się do nakazu zasłaniania ust i nosa.
(…) Tutaj niestety trzeba przypomnieć ludziom, że to jest prawo obowiązujące i trzeba nos i usta zasłaniać - nie ma wymówek medycznych, nie ma wymówek „bo zapomniałam”, „bo u nas nie ma wirusa”, bo to jest profilaktyka, to jest zapobieganie jego rozprzestrzenianiu się – mówił.
Minister podkreślił, że jeśli nie korzystamy z maseczek, powinniśmy zasłaniać twarz przyłbicą.
Nakaz zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej obowiązuje w Polsce od 16 kwietnia 2020 roku. Od 30 maja zniesiono obowiązek noszenia maseczek czy przyłbic w przestrzeni otwartej, ale pod warunkiem, że zachowany zostanie dystans społeczny. Nadal mamy obowiązek zasłaniania ust i nosa m.in. w sklepach, środkach komunikacji miejskiej, restauracjach (dopóki nie zajmiemy miejsca przy stoliku), urzędach, kinach, teatrach czy salonach urody.