Reklama
placeholder
News

POV, SLAY, SIGMA, BRUH, KYS - co mówią młodzi w sieci? Jest nowy raport trudnych słów

POV, SLAY, SIGMA, BRUH, KYS - co mówią młodzi w sieci? Jest nowy raport trudnych słów

fot. Pixabay

Reklama
Reklama
placeholder

Plebiscyt na młodzieżowo słowo roku to jedno, a raport najpopularniejszych słów to drugie. Przypomnijmy, że w tegorocznej edycji plebiscytu na podium znalazły się takie słowa: rel, sigma i oporowo. Na stronie Nadwyraz.com pojawił się raport, którego przedmiotem była analiza słów używanych przez młodzież w internecie. To badanie pokazuje nam jakie wyrażenia faktycznie trendują w pokoleniu Z i Alfa.

Młodzieżowe słowo roku 2023 wybrane. Wyniki plebiscytu >>

Raport najpopularniejszych słów młodzieżowych

Raport sporządzono przy użyciu narzędzia SentiOne. Sprawdzone zostały tutaj strony, z których faktycznie korzystają młodzi. Wyniki przedstawiono w dwóch grupach. Jedna z nich pokazuje słowa zupełnie nowe, które dotychczas nie funkcjonowały w przestrzeni publicznej. Druga natomiast pokazuje wszystkie słowa – zarówno stare jak i nowe – które często używane są przez młodzież. Jak się to ma do wyników plebiscytu? Czy faktycznie królują rel, sigma i oporowo? I co oznaczają te słowa?

Boomerskie słowo roku 2023 wybrane! Tym razem to w zasadzie cały zwrot >>

Lista nowych, popularnych słów wśród młodzieży

Poniżej lista słów, które weszły do użycia w 2023 roku i szybko stały się powszechne w języku młodzieży. Obok znajdziecie również krótkie wyjaśnienie, co oznaczają te słowa, bo niektóre z nich mogą brzmieć tajemniczo 😉.

 1. Bambik – określenie kogoś początkującego, kiepskiego w danej dziedzinie.
 2. Sigma – ktoś o ponadprzeciętnych predyspozycjach, jednak nieobnoszący się z tym. Pierwotnie dotyczyło to wyłącznie mężczyzn, obecnie to określenie unisex. To grecka litera alfabetu, chodzi tutaj o odniesienie do samca alpha — negatywnie ocenianego mężczyzny dominującego. Sigma jest równy alfie, jednak pozostaje na uboczu, samotny wilk.
 3. Bruh – może zarówno oznaczać „bracie, bratku” jak i wyrażać niezadowolenie, zdumienie albo frustrację.
 4. Delulu – od słowa delusional, oznacza życie w ułudzie, urojeniach, może też wyrażać czyjąś obsesję na jakimś punkcie.
 5. Bratku – nic innego jak nowoczesna (aczkolwiek mająca swoją genezę wiele wieków temu, być może pamiętacie jak często Podbipięta z Ogniem i mieczem używał tego określenia) forma słowa brachu, bracie.
 6. Rizz – określenie na styl, atrakcyjność, urok
 7. Kys – skrót od „kill yourself”, aczkolwiek w znaczeniu „ogarnij się, weź się w garść, odczep się”.
 8. Side-eye – wyrażenie z angielskiego oznaczające spojrzenie z ukosa. Oznacza brak aprobaty, zdziwienie, zniesmaczenie.
 9. Drillowiec – określenie osoby, która słucha drillu – gangsterskiej odmiany rapu. To także nawiązanie do stylu ubierania takich osób.
 10. Zgerypała – zlepek słów „z gery pała” oznaczający niefortunną, kiepską sytuację.

Lista słów popularnych wśród młodzieży

Jeżeli przyjrzymy się wszystkim, nie tylko nowym określeniom, lista 15 najpopularniejszych słów wygląda następująco:

 1. Pov – od angielskiego „point of view”, przedstawianie czegoś z konkretnego punktu widzenia, zaznaczenie swojej perspektywy. Szczególnie popularne na TikToku.
 2. Rel – od angielskiego „relatable”, określenie oznacza mniej więcej „rozumiem cię, znam to uczucie, mam podobnie”
 3. Slay – coś świetnego, imponującego, zachwycającego.
 4. Inba – kłótnia medialna, afera.
 5. UwU – z jednej strony to emotikon oznaczający coś słodkiego („U” to zamknięte oczy, „w” to buzia), z drugiej strony pogardliwe określenie pick me girl/boy (osób lubiących być w centrum zainteresowania poprzez udawanie nieporadnych).
 6. Bambik – wyjaśnienie powyżej.
 7. Sigma – wyjaśnienie powyżej.
 8. Essa – pozytywne określenie używane w chwilach uniesienia – gdy coś przychodzi łatwo, jest przyjemne. Oznacza też wyluzowanie.
 9. Random/randomowy – przypadkowy.
 10. NPC – określenie wywodzące się z gier, NPC to postać poboczna, która nie ma większego znaczenia dla fabuły. W slangu to ktoś niewyróżniający się.
 11. Bff – określenie popularne w latach młodości obecnych millenialsów, best friends forever, najlepszy przyjaciel na świecie.
 12. Imagine – dosłownie wyobraź sobie, wyobrażam sobie, marzę.
 13. Boomer – określenie na kogoś starszego, kto nie podąża z duchem czasu.
 14. Dymy – określenie dla intensywnych wydarzeń, gdy dzieje się jakaś akcja, afera.
 15. Krindż/cringe – coś żenującego.

Ciekawi jesteśmy, ile z tych słów znaliście lub sami używaliście? Nadążacie jeszcze za młodzieżą? 😉

Reklama
placeholder
Zobacz też
2022 4FUN sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Reklama