fot. pixabay.com
Od czwartku 14 marca 2024 roku obowiązywać będą nowe przepisy dotyczące jazdy samochodem pod wpływem alkoholu. Jakie?
Za jazdę pod wpływem alkoholu, od 0,2 do 0,5 promila we krwi, zgodnie z aktualnymi przepisami obowiązuje mandat w wysokości 2,5 tys. złotych. W przypadku stężenia przekraczającego 0,5 promila mandat jest wyższy i obecnie może wynieść od 5 tysięcy do nawet 60 tysięcy złotych. Poza mandatem za jazdę pod wpływem alkoholu kierowca otrzymuje też 15 punktów karnych. Od czwartku 14 marca 2024 roku aktualne przepisy dotyczące jazdy pod wpływem alkoholu ulegną zmianie.
Zmiana czasu 2024: kiedy zmieniamy czas na letni >>
Jazda pod wpływem alkoholu: nowe przepisy od 14 marca 2024 roku
Od 14 marca 2024 roku w Polsce zacznie obowiązywać nowelizacja Kodeksu karnego. Zgodnie z nowymi przepisami, kierowców, którzy we krwi będą mieli ponad 1,5 promila alkoholu, będzie czekać konfiskata samochodu. Ponadto pojazd będą mogły stracić te osoby, które spowodują wypadek, mając co najmniej 0,5 promila alkoholu we krwi.
Po zatrzymaniu nietrzeźwego kierowcy z wysokim stężeniem alkoholu policja będzie mogła dokonać konfiskaty samochodu na 7 dni. Sprawa zostanie później przekazana prokuratorowi, który zadecyduje o zabezpieczeniu samochodu. W następnej kolejności sprawą zajmie się sąd, który będzie mógł orzec przepadek pojazdu na rzecz Skarbu Państwa i zadecyduje o tym, jakie kierowca poniesie konsekwencje za jazdę pod wpływem alkoholu.
Sąd będzie mógł ukarać kierującego w następujących przypadkach:
- Jeśli samochód nie należał do zatrzymanego kierowcy - w tym przypadku zasądzony zostanie przepadek jego równowartości.
- Jeśli dojedzie do znacznego uszkodzenia pojazdu - wtedy sąd też sąd również orzeknie przepadek jego równowartości.
- Jeśli kierowca będzie prowadził pojazd służbowy - wtedy nie zostanie on odebrany. Kierowca otrzyma jednak karę w wysokości od 5 tysięcy do 60 tysięcy złotych, która będzie musiała zostać wpłacona na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.
Nowe przepisy mają pomóc w ograniczeniu liczby wypadków spowodowanych przez kierowców pod wpływem alkoholu. W 2023 roku policja zanotowała ponad 90 tysięcy przypadków jazdy po alkoholu w Polsce. Od 1 stycznia w naszym kraju zostało zatrzymanych już prawie 13 tysięcy kierujących pod wpływem alkoholu.