Reklama
placeholder
News

Kaliningrad znika z map. Nowa nazwa obowiązuje od 9 maja

Kaliningrad znika z map. Nowa nazwa obowiązuje od 9 maja

fot. Pixabay.com

Reklama
Reklama
placeholder

Kaliningrad, czyli rosyjskie miasto znajdujące się przy ujściu Pregoły do Zalewu Wiślanego, od 9 maja ma w Polsce nową nazwę. Jak obecnie się nazywa i dlaczego podjęto taką decyzję?

Polski styl piwa uznany za najlepszy na świecie. Poznajcie wyniki rankingu >>

Kaliningrad ma nową nazwę 

Od wtorku 9 maja 2023 roku w naszym kraju Kaliningrad nazywa się Królewiec, a obwód kaliningradzki nazywany jest obwodem królewieckim. Zmiany będą uwzględniane na polskich mapach. Ministerstwo Rozwoju i Technologii poinformowało, że zmiana nazwy ma wyłącznie charakter symboliczny i nie ma nic wspólnego z przynależnością państwową obwodu królewieckiego. Dokładne powody zmiany nazwy Kaliningradu wyjaśnił minister rozwoju i technologii Waldemar Buda:

Nie chcemy w Polsce rusyfikacji i dlatego podjęliśmy decyzję o zmianie nazywania w naszym rodzimym języku Kaliningradu i obwody kaliningradzkiego. Nazewnictwa nam narzuconemu i sztucznemu, które nie jest związane z naszą historią. Fakt nazwania dużego miasta położonego blisko naszej granicy imieniem M.I. Kalinina, czyli zbrodniarza współodpowiedzialnego między innymi za wydanie decyzji o masowym wymordowaniu polskich oficerów w Katyniu w 1940 roku, budzi w Polakach negatywne emocje. Wydarzenia związane z rosyjskim napadem na Ukrainę, narzucanie tak zwanego ruskiego miru, prowadzenie przez Rosję wojny informacyjnej – to wszystko sprawia, że musimy inaczej spojrzeć na kwestię nazw narzuconych, budzących duże kontrowersje i niespotykających się w Polsce z akceptacją.

Matura 2023: kiedy wyniki, dodatkowy termin i poprawka? >>

Nowa nazwa Kaliningradu nie oznacza żadnych zmian dla przedsiębiorców. Nie zostaną oni obciążeni nowymi obowiązkami i nie będą musieli aktualizować dokumentów.

Reklama
placeholder
Zobacz też
2022 4FUN sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Reklama