Kamala Harris już wkrótce może zostać pierwszą kobietą, która w Białym Domu zasiądzie w fotelu prezydenta Stanów Zjednoczonych. Co warto o niej wiedzieć?
W niedzielę 21 lipca 2024 roku obecny prezydent USA Joe Biden ogłosił, że rezygnuje z ubiegania się o drugą kadencję. Przekazał też, że jego zdaniem w listopadowych wyborach powinna wystartować Kamala Harris. Obecna wiceprezydent z Partii Demokratycznej otrzymała od Joe Bidena ''pełne wsparcie i poparcie'' w walce o zwycięstwo nad Donaldem Trumpem. Harris cieszy się też uznaniem wśród wielu Amerykanów, przez których jest uważana m.in. za ''symbol nadziei''. Może też liczyć na wsparcie m.in. byłego prezydenta Billa Clintona oraz jego żony, byłej sekretarz stanu Hillary Clinton. Była para prezydencka przekazała w oświadczeniu: ''jesteśmy zaszczyceni, że możemy wraz z prezydentem udzielić poparcia wiceprezydent Harris i zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby ją wesprzeć''. Sama Kamala Harris również wydała oświadczenie w mediach społecznościowych, w którym zapewniła, że zrobi wszystko, aby wygrać nadchodzące wybory:
(...) Jestem zaszczycona, że otrzymałam poparcie prezydenta i mam zamiar zapracować na tę nominację i wygrać ją. Zrobię wszystko co w mojej mocy, aby zjednoczyć Partię Demokratyczną - i nasz naród - aby pokonać Donalda Trumpa i jego ekstremalny program Projektu 2025. (...)
'Powiedz mi jak?' manifest dla lepszego życia offline. W klipie Podsiadło, Fronczewski, Bedoes i inni >>
Kamala Harris zostanie zatwierdzona jako kandydatka na prezydenta
Od 19 sierpnia 2024 roku w Chicago trwa Narodowa Konwencja Partii Demokratycznej. Wśród mówców, którzy już zabrali głos, znaleźli się m.in. prezydent Joe Biden, Michelle i Barack Obama, Hillary i Bill Clinton, Alexandria Ocasio-Cortez oraz Douglas Emhoff, mąż Kamali Harris. Wielkim momentem będzie oficjalne zatwierdzenie Kamali Harris jako kandydatki na prezydenta, które jest zaplanowane na 22 sierpnia 2024 roku.
Przypomnijmy, że Kamala Harris cieszyła się uznaniem na długo przed tym, jak została następczynią Joe Bidena.
Kim jest Kamala Harris, która może zostać prezydentem Stanów Zjednoczonych?
Kamala Harris jest pochodzenia indyjsko-jamajskiego. Od 2014 roku jest żoną prawnika Douglasa Emhoffa, z którym wychowuje Cole'a i Elli Emhoff, czyli jego dzieci z poprzedniego małżeństwa. Kamala Harris przyszła na świat 20 października 1964 roku w Oakland w Kalifornii. W 2024 roku skończy 60 lat. Jej rodzice - Shyamala Gopalan i Donald Harris - są imigrantami. Matka Kamali Harris jest lekarką. Jej ojciec jest za to profesorem ekonomii. Kiedy Kamala Harris miała 7 lat, jej rodzice rozwiedli się. 5 lat później wraz z matką i siostrą przeprowadziła się do Montrealu. W 1981 roku ukończyła liceum ogólnokształcące w Westmount, po czym skończyła studia licencjackie na kierunku politologia i ekonomia na Uniwersytecie Howarda w Waszyngtonie. W 1989 roku ukończyła z kolei prawo na Uniwersytecie Kalifornijskim, zdobywając tytuł juris doctor (doktor prawa).
Kamala Harris miała okazję zdobyć doświadczenie w pracy z ludźmi i w prowadzeniu debat jeszcze przed rozpoczęciem swojej kariery w polityce. W trakcie studiów została członkinią rady studentów sztuk wyzwolonych. Protestowała wtedy przeciwko segregacji rasowej. Należała nawet do pierwszego afroamerykańskiego studenckiego bractwa o nazwie Alpha Kappa Alpha. Ponadto organizowała programy mentorskie dla młodzieży i współtworzyła grupę taneczną.
Słynny hymn Edyty Górniak to przy tym pikuś. Ten wykon Amerykanki okrzyknięto najgorszym >>
Przyszła wiceprezydent rozpoczęła swoją karierę w latach 90-tych. W 1990 roku pracowała w State Bar of California, gdzie zajmowała się sprawami dotyczącymi molestowania seksualnego dzieci. Jeszcze tego samego roku zaczęła pełnić funkcję zastępczyni prokuratora okręgowego hrabstwa Alameda, którą była do 1998 roku. Zaraz potem została powołana na stanowisko szefowej Wydziału Społeczności i Sąsiedztwa w San Francisco. Później została tam pierwszą czarnoskórą prokurator okręgową. Na tym stanowisku pracowała od 2004 do 2010 roku, a w latach 2011-2017 pełniła funkcję prokurator generalnej Kalifornii. Wtedy z kolei została pierwszą osobą azjatyckiego pochodzenia w tej roli.
Kiedy w styczniu 2021 roku Kamala Harris została zaprzysiężona na 49. wiceprezydenta Stanów Zjednoczonych, również przeszła do historii. Stała się wtedy pierwszą osobą pochodzenia afroamerykańskiego i południowoazjatyckiego na tym stanowisku. W listopadzie 2021 roku Kamala Harris znów zapisała się w historii, tym razem jako pierwszą kobieta, która sprawowała władzę prezydenta USA. Przejęła wtedy obowiązki Joe Bidena, kiedy ten wracał do zdrowia po zabiegu usunięcia łagodnego polipa, którego wykryto u niego podczas kolonoskopii.
Kamala Harris ma na swoim koncie wiele wyróżnień, w tym m.in. ECOS Environmental Award, którą otrzymała w 2018 roku. Poza tym trafiła na listę 100 najlepszych prawników w Kalifornii według The Daily Journal i została jedną ze 100 najbardziej wpływowych osób na świecie według magazynu Time. Mogła też liczyć na wyróżnienie od Uniwersytetu Howarda, który wyróżnił ją za wybitną pracę na polach prawa i służby publicznej. Ponadto w 2020 roku Kamala Harris wraz Joe Bidenem otrzymali tytuł Człowiek Roku od magazynu Time.
Jakie poglądy ma Kamala Harris?
Kamala Harris jest zdania, że ''wierność praworządności stanowi podstawę amerykańskiej demokracji''. Poza tym nie ukrywa, że jest za legalizacją aborcji. W 2019 roku stwierdziła podczas kampanii prezydenckiej, że poszczególne stany przed ograniczeniem do niej dostępu powinny wcześniej otrzymać na to zgodę od władz federalnych. Kamala Harris popiera też osoby ze społeczności LGBTQ+ i jest przeciwko dyskryminacji rasowej. W związku z tym chciałaby zreformować policję oraz wymiar sprawiedliwości. Popiera też m.in. ustawę Medicare for All, która zakłada, że opieka niezbędna z medycznego punktu widzenia dla mieszkańców Stanów Zjednoczonych powinna być finansowana z podatków.