News

Nowe zasady kwarantanny od 2 lipca 2020. Co się zmieniło?

Nowe zasady kwarantanny od 2 lipca 2020. Co się zmieniło?

Fot. Pixabay.com

Nowe zasady kwarantanny od 2 lipca 2020 roku. Co się zmieniło? Koniecznie sprawdźcie jakie wytyczne teraz obowiązują. 

Imprezy plenerowe ze zmianami. Jakie zasady obowiązują od 17 lipca? >>  

Pandemia koronawirusa nadal trwa. Mimo że niektóre z obostrzeń w Polsce zostały poluzowane lub zniesione, nadal musimy stosować się do wytycznych Ministerstwa Zdrowia. 

Od 2 lipca 2020 roku obowiązuje nowelizacja rozporządzenia w kwestii kwarantanny. Jak podaje m.in. portal Onet, „projekt nie został przekazany do opiniowania i konsultacji publicznych z uwagi na jego pilny charakter”. Przypomnijmy, że do tej pory obowiązkowa kwarantanna trwała 14 dni, czyli 2 tygodnie.

Kwarantanna – nowe zasady. Rozporządzenie MZ

Od 2 lipca 2020 roku kwarantanna będzie trwać nie dłużej niż 24 godziny po wprowadzeniu do systemu przez medyczne laboratorium diagnostyczne ujemnego wyniku testu na obecność koronawirusa. Jednocześnie czas izolacji nie może zakończyć się wcześniej niż siódmego dnia od momentu narażenia danej osoby na zakażenie koronawirusem. Może się ona skończyć też po czternastu dniach (licząc od dnia następującego po ostatnim dniu odpowiednio narażenia albo styczność) - w przypadku kiedy badanie nie zostało wykonane. 

W projekcie rozporządzenia wprowadza się zmianę, zgodnie z którą okres obowiązkowej kwarantanny w przypadku choroby wywołanej wirusem SARS-CoV-2 (COVID-19) będzie trwał do 24 godzin od czasu wprowadzenia przez medyczne laboratorium diagnostyczne wykonujące diagnostykę zakażenia wirusem SARS-CoV-2 do systemu teleinformatycznego (...) ujemnego wyniku testu diagnostycznego (...)uzyskanego z materiału klinicznego pobranego od osoby poddanej kwarantannie nie wcześniej niż 7. dnia, licząc od dnia następującego po ostatnim dniu odpowiednio narażenia lub styczności, albo zakończy się po 14 dniach, licząc od dnia następującego po ostatnim dniu odpowiednio narażenia albo styczności, w przypadkach gdy badanie, o którym mowa wyżej, nie zostanie wykonane - cytują treść rozporządzenia Ministerstwa Zdrowia portale, m.in. Polsat News.

Będzie kolejne 400 plus? Ma skorzystać 700 tysięcy osób >>  

Kwarantanna: kogo dotyczy, a kogo nie obowiązuje? 

Jak czytamy na stronie pacjent.gov.pl, kwarantannie, czyli odosobnieniu, podlega osoba, która wróciła z zagranicy, miała kontakt z osobą zakażoną, chorą lub podejrzaną o zakażenie ma objawy, które mogą wskazywać na zakażenie koronawirusem, mieszka wspólnie z osobą objętą kwarantanną.

Obowiązkowa kwarantanna nie dotyczy natomiast: zawodowych kierowców transportu towarowego i osobowego wykonujących swoje obowiązki. Rodziny tych osób nie muszą po ich powrocie do domu przestrzegać kwarantanny, przedstawicieli służb mundurowych i dyplomatów, którzy przekraczają granicę w ramach swoich obowiązków, rolników, których pola leżą po obu stronach granicy i osób pracujących (jeśli nie wykonują zawodów medycznych) lub uczących się w państwie sąsiednim.

 

Zobacz też
Komentarze : 0
Aby dodać komentarz Zaloguj