
Fot. Pexels.com

Według tradycji, w lany poniedziałek polewa się wodą inne osoby. Należy zachować rozsadek, bo za świętowanie śmigusa-dyngusa można otrzymać karę.
Pogoda na Wielkanoc 2021. Idzie fala ciepła? >>
W 2021 roku Wielkanoc obchodzimy 4 kwietnia. Poniedziałek Wielkanocny wypada 5 kwietnia.
Polewanie wodą w lany poniedziałek nawiązuje do dawnych praktyk, które łączą się z symbolicznym budzeniem przyrody do życia.
Jeśli zamierzacie uczcić śmigusa-dyngusa, pamiętajcie o rozwadze. Oblewanie wodą może zostać uznane za wykroczenie, za które grozi kara.
Śmigus-dyngus 2021: kary za oblewanie wodą
Jak podaje portal Infor Prawo, oblanie wodą może zostać zakwalifikowane jako zakłócanie spokoju i porządku publicznego, spowodowanie niebezpieczeństwa czy może zostać uznane za nieobyczajny wybryk. W skrajnych sytuacjach, kiedy na skutek polewania wodą doszło do zniszczenia mienia, np. ubrania, może zostać naruszony przepis art. 288 § 1 Kodeksu karnego, w którym czytamy:
Kto cudzą rzecz niszczy, uszkadza lub czyni niezdatną do użytku, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
Czy Poniedziałek Wielkanocny 5.04.2021 jest wolny od pracy? >>
Oblewanie wodą samochodów lub środków komunikacji miejskiej może spowodować zagrożenie w ruchu drogowym.
Polewanie wodą przechodniów, wlewanie wody do mieszkań, klatek schodowych, samochodów i środków komunikacji miejskiej jest zagrożone mandatem w wysokości nawet do 500 złotych. Jeżeli oblewanie zostanie zakwalifikowane jako naruszenie nietykalności cielesnej, to kara może wynosić nawet rok pozbawienia wolności – informuje infor.pl.
Jeśli na pozór niewinne żarty doprowadzą do utraty mienia to, w zależności od jego wartości, czyn ten może być potraktowany jako wykroczenie lub przestępstwo. Sprawę może rozstrzygać sąd, przyznając odszkodowanie.
