Maseczki komunijne i ślubne trafiły do sprzedaży. Myślicie, że to przesada czy dobry pomysł?
Komunie święte 2020 we wrześniu. Są pierwsze terminy >>
Koronawirus w Polsce: nakaz zakrywania twarzy
Od 16 kwietnia 2020 roku do odwołania w Polsce obowiązuje nakaz zakrywania nosa i ust w przestrzeni publicznej. To oznacza, że należy zakrywać twarz na drogach, placach, na terenach kultu religijnego, na obiektach handlowych, na terenach zielonych takich jak parki, ogrody czy plaże oraz na terenach leśnych. Do tego celu można użyć nie tylko maseczki ochronnej, lecz także chusty czy szalika.
Warto dodać, że nie wszyscy muszą zakrywać twarz. Z takiego obowiązku są zwolnieni m.in. dzieci do 4. roku życia, duchowni sprawujący obrzędy religijne oraz osoby mające problemy z oddychaniem (w tym osoby z niepełnosprawnościami).
Koronawirus w Polsce: śluby i komunie
Z powodu koronawirusa zmianie ulegała organizacja m.in. komunii świętych czy ślubów. Niektóre parafie zdecydowały o przeniesieniu komunii z maja na wrzesień 2020 lub nawet na przyszły rok. Jeśli jednak, w porozumieniu z proboszczem, rodzice zdecydują, że ich dziecko przystąpi do sakramentu w planowanym terminie, musi się to odbyć z zachowaniem odpowiednich środków ostrożności.
Przypomnijmy, że wszystkie osoby, poza księdzem odprawiającym mszę, biorące udział w nabożeństwie mają obowiązek zakrywania ust i nosa. Dodatkowo w kościołach obowiązuje limit osób (1 osoba na 15 metrów kwadratowych). Wszyscy zebrani muszą także zachowywać od siebie odpowiednią odległość.
Co ze ślubami? W czasie zawarcia związku małżeńskiego także powinniśmy stosować się do zasad bezpieczeństwa. Jak podaje Gazeta Wyborcza, jeśli para młoda decyduje się na ślub cywilny, niektóre urzędy przeliczają swoją powierzchnię i także stosują zasadę „1 osoba na 15 metrów kwadratowych”.
Czy przyjmować komunię świętą w maseczce? Jak podaje m.in. Gazeta Pomorska, powołując się na stanowisko diecezji opolskiej, „twarz można odsłonić przy przyjmowaniu Komunii świętej w taki sposób, aby nie dotykać rękami zewnętrznej części maski”. Z kolei lekarze zalecają, żeby sakrament przyjmować na rękę.
Koronawirus: cennik mandatów za brak maseczki, spacery i spotkania towarzyskie >>
Maseczki ochronne komunijne i ślubne
Chociaż komunie święte i śluby wyglądają inaczej niż przed pandemią koronawirusa, niektórzy decydują się na ich organizację w tym czasie. Ponieważ w naszym kraju należy zakrywać usta nos w przestrzeni publicznej, producenci przygotowali dla swoich klientów specjalne maseczki, które mają pasować do ślubnego i komunijnego stroju. Ślubne i komunijne maseczki są najczęściej białe, czarne (dla chłopców i mężczyzn), koronkowe lub mają wyhaftowaną hostię.
Gdzie kupić komunijne i ślubne maseczki ochronne? Najłatwiej znaleźć je oczywiście w internecie. Takie maseczki to koszt od kilku do kilkudziesięciu złotych.
Maseczki komunijne i ślubne to dobry pomysł?