Reklama
placeholder
News

Matura 2019: ustawa maturalna gotowa. Rok szkolny będzie dłuższy?

Matura 2019: ustawa maturalna gotowa. Rok szkolny będzie dłuższy?

Fot. Pixabay.com

Reklama
Reklama
placeholder

Rząd opracował projekt ustawy maturalnej. Jeśli dokument zostanie uchwalony, w systemie oświaty i prawie oświatowym pojawią się zmiany. Niewykluczone, że rok szkolny zostanie przedłużony. To nie koniec. 

Strajk nauczycieli: co z maturami? >> 

Ustawa maturalna 2019: zmiany 

8 kwietnia 2019 roku w większości szkół i przedszkoli w całej Polsce ogłoszono strajk nauczycieli. Zajęcia edukacyjne nie odbywają się już od 17 dni.

Zbliżają się egzaminy maturalne. W szkołach powinny odbyć się rady pedagogiczne, podczas których nauczyciele zdecydują o dopuszczeniu uczniów do matury. Ogólnopolski Międzyszkolny Komitet Strajkowy podjął decyzję, że mimo strajku nauczyciele będą klasyfikować maturzystów do egzaminów. Z taką decyzją nie zgadzają się jednak placówki m.in. w Poznaniu, Wrocławiu i Łodzi. Co z maturami?

Matura 2019: kiedy egzaminy? Zobacz daty >> 

Rząd przygotował projekt ustawy maturalnej. To „plan awaryjny”, który pozwoli uczniom przystąpić do matur mimo strajku. Zmiany zapisane w ustawie maturalnej mają dotyczyć przede wszystkim uczniów ostatnich klas szkół średnich. W kryzysowych sytuacjach to dyrektorzy szkół mieliby prawo do klasyfikowania uczniów do matury. Bardzo możliwe, że rok szkolny dla maturzystów zostanie też przedłużony. To pozwoli dyrektorom na przeprowadzenie odpowiednich czynności.

Przypominamy, że według planu zakończenie roku szkolnego klas maturalnych powinno odbyć się 26 kwietnia 2019 roku.

Skąd wzięła się burza piaskowa w Polsce? >> 

24 kwietnia 2019 roku temat ustawy maturalnej zostanie poruszony na posiedzeniu Rady Ministrów. Następnego dnia projektem zajmie się Sejm i Senat. Potem ustawa zostanie podpisana przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę.

Aktualizacja, 24.04.2019, godz.15.40

Media podają, że premier Mateusz Morawiecki wyraził zgodę, żeby dyrektorzy szkół mieli prawo do zakwalifikowania maturzystów do egzaminu dojrzałości w przypadku, kiedy odmówią tego pedagodzy. Gdyby z kolei dyrektor odmówi, rady pedagogiczne muszą przeprowadzić organy prowadzące, czyli dla większości szkół samorządy. 

Przypominamy, że do tej pory tylko pedagodzy mogli decydować o klasyfikowaniu uczniów do matury. 

Istnieje możliwość, że zostanie przedłużony rok szkolny, aby dyrektorzy szkół mieli czas na dopełnienie wszystkich formalności. Ta informacja nie jest jednak oficjalnie potwierdzona. 

Ustawa maturalna to dobry pomysł?

Reklama
placeholder
Zobacz też
Materiały do pobrania Dostępność kanałów Kontakt Regulaminy konkursów Logotypy 4FUN Prywatność Obowiązek informacyjny Regulamin serwisu Informacje o nadawcy
FCBBridge2fun Screen Network naEKRANIE
2025 4FUN sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Reklama