Nowy rok akademicki zdalnie czy stacjonarnie? Te uczelnie już podjęły decyzję czy studenci wrócą na zajęcia.
Koronawirus: wesela z nowymi obostrzeniami i rejestracją imprezy? >>
Z powodu epidemii koronawirusa w Polsce zajęcia w szkołach i na uczelniach wyższych zawieszono w połowie marca. Do końca roku szkolnego i akademickiego zajęcia prowadzone były w systemie zdalnym. Pod koniec czerwca 2020 roku w programie Rozmowa Dnia premier Mateusz Morawiecki poinformował m.in., że „na początku października studenci wracają na uczelnie”.
Powrót na uczelnie w październiku 2020? Decyzja
W Polsce każdego dnia odnotowuje się wiele nowych zakażeń na koronawirusa. W związku z tym powrót uczniów do szkół i studentów na uczelnie nie jest pewny. Już teraz władze Uniwersytetu Śląskiego oraz Szkoły Głównej Handlowej podjęły decyzję o zajęciach zdalnych w nowym roku akademickim.
Z uwagi na fakt, iż trwa pandemia i sytuacja epidemiologiczna jest cały czas potencjalnie niebezpieczna, a dodatkowo obowiązują nas w dalszym ciągu rygorystyczne wytyczne Głównego Inspektora Sanitarnego odnośnie do prowadzenia zajęć kontaktowych, zakładamy, że większość zajęć w zbliżającym się semestrze prowadzona będzie zdalnie, czyli z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość – cytuje treść komunikatu prof. Ryszarda Koziołka, rektora elekta UŚ, portal Onet.
W „formie kontaktowej” na Uniwersytecie Śląskim mają być prowadzone laboratoria, ćwiczenia terenowe, praktyki oraz warsztaty. Część zajęć będzie odbywać się w ten sposób, żeby nowym studentom zapewnić „choć w części rzeczywistą obecność w Uniwersytecie, poznanie środowiska akademickiego oraz integrację z nowymi koleżankami i kolegami”.
Klasy podzielone od 1 września? To możliwe >>
Co z innymi uczelniami? Na Politechnice Śląskiej w nowym roku akademickim możliwa jest edukacja w trzech trybach - zniesienie obostrzeń sanitarno-epidemiologicznych, utrzymanie niektórych obostrzeń lub zwiększenie obostrzeń sanitarno-epidemiologicznych i prowadzenie zajęć tylko online. Najbardziej prawdopodobne ma być jednak kształcenie w trybie mieszanym.
W rozmowie z dziennikarzami Onetu, rzecznik Uniwersytetu Warszawskiego, Anna Korzekwa-Józefowicz powiedziała, że „na pewno w październiku studenci rozpoczną zajęcia”. Ich forma zależy jednak od rozwoju sytuacji epidemicznej w Polsce.
W Szkole Głównej Handlowej w semestrze zimowym 2020/2021 „zajęcia dydaktyczne ze studentami, doktorantami i słuchaczami studiów podyplomowych prowadzone są w formie kształcenia na odległość”.
Na Politechnice Warszawskiej rozważane jest prowadzenie zajęć w systemie hybrydowym.
Rozważany jest wariant hybrydowy, w którym wykłady, ćwiczenia audytoryjne i lektoraty będą prowadzone zdalnie, a zajęcia laboratoryjne i projektowe stacjonarne w małych grupach z zachowaniem reżimu sanitarnego. Trwają prace nad stworzeniem optymalnego rozwiązania – czytamy na stronie uczelni.
Na rozwój sytuacji epidemicznej w kraju czekają władze Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Decyzja o tym jak będą odbywały się zajęcia na tej uczelni, zapadnie prawdopodobnie we wrześniu.
Nie nosisz maseczki w sklepie? Możesz nie zostać obsłużony >>
Podaje się, że szkoły wyższe w Lublinie (Katolicki Uniwersytet Lubelski, Politechnika Lubelska, Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie) w sprawie prowadzenia zajęć w nowym roku akademickim będą stosować się do wytycznych Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Podobnie jest na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu i Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym w Bydgoszczy.
Na Politechnice Świętokrzyskiej zajęcia mają odbywać się stacjonarnie, z wyjątkiem wykładów. Ostateczna decyzja zależy jednak od aktualnej sytuacji w kraju. Z kolei na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach „wszystkie zajęcia teoretyczne mają odbywać się zdalnie, a tylko zajęcia praktyczne w mniejszych grupach prowadzone są w tradycyjne sposób”.
Na Uniwersytecie Medycznym w Szczecinie zajęcia, w przypadku, których jest to możliwe, mają być prowadzone online. Z kolei na Akademii Morskiej zajęcia mają być prowadzone stacjonarnie, ale w mniejszych grupach. Tylko wykłady mają być częściowo prowadzone zdalnie.
Studenci pierwszego i ostatniego roku Politechniki Gdańskiej prawdopodobnie będą uczyć się stacjonarnie, przy zachowaniu odpowiednich środków ostrożności. Studenci pozostałych roczników mają uczestniczyć w zajęciach przez internet.