News

Nowy rok akademicki zdalnie czy stacjonarnie? Te uczelnie już podjęły decyzję

Nowy rok akademicki zdalnie czy stacjonarnie? Te uczelnie już podjęły decyzję

Fot. Pixabay.com

Nowy rok akademicki zdalnie czy stacjonarnie? Te uczelnie już podjęły decyzję czy studenci wrócą na zajęcia. 

Koronawirus: wesela z nowymi obostrzeniami i rejestracją imprezy? >> 

Z powodu epidemii koronawirusa w Polsce zajęcia w szkołach i na uczelniach wyższych zawieszono w połowie marca. Do końca roku szkolnego i akademickiego zajęcia prowadzone były w systemie zdalnym. Pod koniec czerwca 2020 roku w programie Rozmowa Dnia premier Mateusz Morawiecki poinformował m.in., że „na początku października studenci wracają na uczelnie”.

Powrót na uczelnie w październiku 2020? Decyzja 

W Polsce każdego dnia odnotowuje się wiele nowych zakażeń na koronawirusa. W związku z tym powrót uczniów do szkół i studentów na uczelnie nie jest pewny. Już teraz władze Uniwersytetu Śląskiego oraz Szkoły Głównej Handlowej podjęły decyzję o zajęciach zdalnych w nowym roku akademickim.

Z uwagi na fakt, iż trwa pandemia i sytuacja epidemiologiczna jest cały czas potencjalnie niebezpieczna, a dodatkowo obowiązują nas w dalszym ciągu rygorystyczne wytyczne Głównego Inspektora Sanitarnego odnośnie do prowadzenia zajęć kontaktowych, zakładamy, że większość zajęć w zbliżającym się semestrze prowadzona będzie zdalnie, czyli z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość – cytuje treść komunikatu prof. Ryszarda Koziołka, rektora elekta UŚ, portal Onet.

W „formie kontaktowej” na Uniwersytecie Śląskim mają być prowadzone laboratoria, ćwiczenia terenowe, praktyki oraz warsztaty. Część zajęć będzie odbywać się w ten sposób, żeby nowym studentom zapewnić „choć w części rzeczywistą obecność w Uniwersytecie, poznanie środowiska akademickiego oraz integrację z nowymi koleżankami i kolegami”. 

Klasy podzielone od 1 września? To możliwe >>

Co z innymi uczelniami? Na Politechnice Śląskiej w nowym roku akademickim możliwa jest edukacja w trzech trybach - zniesienie obostrzeń sanitarno-epidemiologicznych, utrzymanie niektórych obostrzeń lub zwiększenie obostrzeń sanitarno-epidemiologicznych i prowadzenie zajęć tylko online. Najbardziej prawdopodobne ma być jednak kształcenie w trybie mieszanym.

W rozmowie z dziennikarzami Onetu, rzecznik Uniwersytetu Warszawskiego, Anna Korzekwa-Józefowicz powiedziała, że „na pewno w październiku studenci rozpoczną zajęcia”. Ich forma zależy jednak od rozwoju sytuacji epidemicznej w Polsce.

W Szkole Głównej Handlowej w semestrze zimowym 2020/2021 „zajęcia dydaktyczne ze studentami, doktorantami i słuchaczami studiów podyplomowych prowadzone są w formie kształcenia na odległość”.

Na Politechnice Warszawskiej rozważane jest prowadzenie zajęć w systemie hybrydowym.

Rozważany jest wariant hybrydowy, w którym wykłady, ćwiczenia audytoryjne i lektoraty będą prowadzone zdalnie, a zajęcia laboratoryjne i projektowe stacjonarne w małych grupach z zachowaniem reżimu sanitarnego. Trwają prace nad stworzeniem optymalnego rozwiązania – czytamy na stronie uczelni.

Na rozwój sytuacji epidemicznej w kraju czekają władze Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Decyzja o tym jak będą odbywały się zajęcia na tej uczelni, zapadnie prawdopodobnie we wrześniu.

Nie nosisz maseczki w sklepie? Możesz nie zostać obsłużony >>

Podaje się, że szkoły wyższe w Lublinie (Katolicki Uniwersytet Lubelski, Politechnika Lubelska, Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie) w sprawie prowadzenia zajęć w nowym roku akademickim będą stosować się do wytycznych Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Podobnie jest na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu i Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym w Bydgoszczy.

Na Politechnice Świętokrzyskiej zajęcia mają odbywać się stacjonarnie, z wyjątkiem wykładów. Ostateczna decyzja zależy jednak od aktualnej sytuacji w kraju. Z kolei na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach „wszystkie zajęcia teoretyczne mają odbywać się zdalnie, a tylko zajęcia praktyczne w mniejszych grupach prowadzone są w tradycyjne sposób”.

Na Uniwersytecie Medycznym w Szczecinie zajęcia, w przypadku, których jest to możliwe, mają być prowadzone online. Z kolei na Akademii Morskiej zajęcia mają być prowadzone stacjonarnie, ale w mniejszych grupach. Tylko wykłady mają być częściowo prowadzone zdalnie.

Studenci pierwszego i ostatniego roku Politechniki Gdańskiej prawdopodobnie będą uczyć się stacjonarnie, przy zachowaniu odpowiednich środków ostrożności. Studenci pozostałych roczników mają uczestniczyć w zajęciach przez internet.

 

Zobacz też
Komentarze : 0
Aby dodać komentarz Zaloguj
Materiały do pobrania Dostępność kanałów Kontakt Regulaminy konkursów Logotypy 4FUN Prywatność Obowiązek informacyjny Regulamin serwisu
FCBBridge2fun Screen Network naEKRANIE
2020 4FUN sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.