Reklama
placeholder
News

Zmiany na maturze od 2023 roku? MEN przygotowało projekt

Zmiany na maturze od 2023 roku? MEN przygotowało projekt

Fot. Pixabay.com

Reklama
Reklama
placeholder

Będą zmiany na maturze od 2023 roku? Ministerstwo Edukacji Narodowej przygotowało projekt. Jakie mają być różnice na egzaminie?

Szkoły zamknięte: także klasy I-III, nauka zdalna przedłużona >>

Matura 2023 ze zmianami?

Jak podaje m.in. Gazeta Wyborcza, resort edukacji zaproponowało zmiany w przeprowadzaniu egzaminów dojrzałości. Projekt MEN został przekazany do konsultacji. Maturę w nowej formule mają zdawać absolwenci liceów w 2023 roku, a techników i szkół branżowych - w 2024 roku.

Nowością od 2023 r. będą dwa zadania na ustnym polskim, zamiast jednego, jak dotychczas. Mają one sprawdzać umiejętność tworzenia wypowiedzi na określony temat, w tym wypowiedzi inspirowanej utworem literackim lub jego fragmentem albo innym tekstem kultury, w tym materiałem ikonograficznym lub jego fragmentem – czytamy w Gazecie Wyborczej.

Czas na przygotowanie wypowiedzi pozostaje bez zmian. Ma trwać nie więcej niż 15 minut, a na odpowiedź na każde z pytań uczeń będzie miał po 10 minut. Na pytanie od egzaminatorów przewidziano 5 minut.

Pytania obowiązujące na egzaminie ustnym z języka polskiego będą jawne. Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej ma je ogłosić do 1 września 2022 roku.

Zmiany w kanonie lektur? Jan Paweł II z inicjatywy nowego ministra edukacji >>

Matura od 2023 roku. Będzie więcej czasu na egzaminach? 

To nie wszystko. Czas niektórych egzaminów pisemnych miałby zostać wydłużony.

  • Egzamin pisemny z języka polskiego na poziomie podstawowym ma trwać 240 minut, a na poziomie rozszerzonym - 210 minut (obecnie egzaminy te trwają 170 i 180 minut).
  • Egzamin pisemny z matematyki na poziomie podstawowym ma trwać 180 minut, a na poziomie rozszerzonym - też 180 minut (obecnie egzaminy te trwają 170 i 180 minut).
  • Egzamin pisemny z języka mniejszości narodowej na poziomie podstawowym ma trwać 210 minut, a na poziomie rozszerzonym - również 210 minut (obecnie trwają 170 i 180 minut).
  • Egzamin pisemny z języka mniejszości etnicznej lub z języka regionalnego ma trwać 210 minut (obecnie jest to 180 minut).

Czas trwania egzaminów pisemnych z języka obcego, biologii, chemii, filozofii, fizyki, geografii, historii, historii muzyki, historii sztuki, języka łacińskiego oraz z wiedzy o społeczeństwie ma pozostać bez zmian – informuje Gazeta Wyborcza.

Nowe zasady miałyby objąć też egzamin maturalny z informatyki. W tej chwili składa się on z części, w której zdający rozwiązuje zadania bez komputera i tej, w której pracuje na komputerze. Ministerstwo Edukacji Narodowej proponuje, żeby test był rozwiązywany tylko na komputerze. Czas na wykonywanie zadań ma pozostać bez zmian (210 minut). 

Matura i egzamin ósmoklasisty 2021: będą nowe wymagania? >> 

Przypomnijmy, że żeby zdać maturę, trzeba uzyskać przynajmniej 30% z egzaminu z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego na poziomie podstawowym.

Centralna Komisja Egzaminacyjna zapowiadała, że w 2023 roku trzeba będzie zdobyć też 30% z jednego pisemnego egzaminu na poziomie rozszerzonym. Ten zapis nie pojawił się jednak w projekcie rozporządzenia MEN. Obowiązkowo trzeba podejść do egzaminów ustnych z języka polskiego i obcego.

 

Reklama
placeholder
Zobacz też
Materiały do pobrania Dostępność kanałów Kontakt Regulaminy konkursów Logotypy 4FUN Prywatność Obowiązek informacyjny Regulamin serwisu Informacje o nadawcy
FCBBridge2fun Screen Network naEKRANIE
2024 4FUN sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Reklama