Reklama
placeholder
News

Młodzieżowe Słowo Roku 2022 – głosowanie, kiedy wyniki plebiscytu?

Młodzieżowe Słowo Roku 2022 – głosowanie, kiedy wyniki plebiscytu?

fot. materiały prasowe PWN

Reklama
Reklama
placeholder

Młodzieżowe Słowo Roku 2022 to już 7. edycja plebiscytu, którego celem jest wyłonienie najciekawszych i najbardziej popularnych wśród młodych ludzi słów, określeń lub wyrażeń. Jak głosować na Młodzieżowe Słowo Roku 2022  i kiedy poznamy zwycięzcę?

Twitter z opłatą miesięczną? Za co i ile? >> 

Plebiscyt Młodzieżowe Słowo Roku jest organizowany przez Wydawnictwo Naukowe PWN we współpracy z Uniwersytetem Warszawskim. Został zapoczątkowany w 2016 roku we współpracy z projektem Słowa klucze w ramach inicjatywy Narodowego Centrum Kultury „Ojczysty – dodaj do ulubionych”.

Młodzieżowe Słowo Roku 2022 – zasady

Organizatorzy podkreślają, że Młodzieżowe Słowo Roku nie musi być nowe, slangowe ani najczęściej używane w danym roku. Zwycięzca zostaje wyłoniony w dwóch etapach:

  • do pierwszego etapu plebiscytu może być zgłoszone każde słowo. Jury dokonuje analizy zgłoszeń. W 2022 roku do współpracy zaproszono młodzież szkolną. Jak czytamy na stronie sjp.pwn.pl, jury na etapie analizy zgłoszeń, będzie mogło skonsultować się z młodymi przedstawicielami Obserwatorium Języka i Kultury Młodzieży UJK.
  • do drugiego etapu przechodzą najczęściej zgłaszane w pierwszym etapie, zgodne z regulaminem, słowa. Zwycięskie słowo zostanie wyłonione spośród listy 20 wyrazów głosami internautów. 

W plebiscycie nie są notowane m.in. słowa obraźliwe, szerzące mowę nienawiści, godzące w dobre imię konkretnych osób, szkodliwe społecznie.

Zmierzch: to on mógł zagrać Edwarda. Zaskakujące doniesienia >>

Dodatkowa kategoria – Nagroda Jury – ma wskazać najciekawsze  słowo wraz z definicją. Jury zwróci uwagę m.in. na istotność tematu oraz kreatywność języka w opisywaniu rzeczywistości.

Zbieranie propozycji do Młodzieżowego Słowa Roku 2022 trwa od 11 października do 8 listopada (I etap), a 15-30 listopada odbędzie się ostateczne głosowanie oraz wybór zwycięskiego słowa z finałowej dwudziestki (II etap).

Młodzieżowe Słowo Roku 2022 – jak głosować?

Żeby wziąć udział w plebiscycie trzeba skorzystać z formularza i wpisać w nim słowo razem  z informacją, co ono oznacza. Można dodać przykład użycia.

15 listopada ma zostać opublikowana lista 20 słów w formie formularza jednokrotnego wyboru. Do 30 listopada do północy będzie można oddać głos na jedno z wyłonionych po I etapie słów.

Black Friday – kiedy wypada w 2022? Data największych obniżek w roku >>

Młodzieżowe Słowo Roku 2022 – wyniki

Rozstrzygnięcie nastąpi na początku grudnia.

Młodzieżowe Słowo Roku – wyniki poprzednich lat 

Przypomnijmy, że w poprzednich latach za Słowa Roku uznano: sztos (2016), xD (2017), dzban (2018), alternatywka (2019) i śpiulkolot (2021).

W 2020 roku plebiscyt nie został rozstrzygnięty dlatego, że najczęściej zgłaszane słowa były wulgarne, wyśmiewające konkretne osoby, poglądy, postawy lub płeć.

Pierwsze miejsce zajęły wtedy słowa sasin i sasinić, drugie - Julka (z Twittera), trzecie - spewuenić, czwarte - wy*******ać, a piąte - ***** ***.

 

 

Reklama
placeholder
Zobacz też
2024 4FUN sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Reklama