News

Młodzieżowe Słowo Roku 2020 ANULOWANE, bo wygrały obraźliwe słowa

Młodzieżowe Słowo Roku 2020 ANULOWANE, bo wygrały obraźliwe słowa

Fot. YouTube.com/Wydawnictwo Naukowe PWN

Młodzieżowe Słowo Roku 2020 zostało anulowane, bo wygrały obraźliwe słowa. Jest oświadczenie jury. 

Słowo Roku 2020 wybrane! Nie ma zaskoczenia >>  

Młodzieżowe Słowo Roku to coroczny plebiscyt organizowany przez Wydawnictwo Naukowe PWN we współpracy z projektem „Słowa klucze” w ramach programu „Ojczysty – dodaj do ulubionych”. Jego celem jest wyłonienie najbardziej popularnych wśród młodych ludzi słów, określeń lub wyrażeń. Jury, które wybiera Młodzieżowe Słowo Roku, docenia przede wszystkim istotność tematu oraz kreatywność języka w opisywaniu rzeczywistości.

Do 30 listopada trwało głosowanie na Młodzieżowe Słowo Roku 2020. Organizatorzy rankingu zaznaczali, że nie będą przyjmować zgłoszeń słów negujących pandemię, potrzebę noszenia masek i innych środków ochrony przed COVID-19 oraz słów obraźliwych i szerzących mowę nienawiści. Młodzieżowe Słowo Roku 2020 mieliśmy poznać na początku grudnia.

Wypier****ć i sasin walczą o Młodzieżowe Słowo Roku 2020 >> 

Młodzieżowe Słowo Roku 2020: wyniki. Plebiscyt anulowano

4 grudnia 2020 roku na stronie sjp.pwn.pl pojawiło się oświadczenie, w którym czytamy, że kapituła nie wybrała Młodzieżowego Słowa Roku. Decyzja została podjęta dlatego, że najczęściej zgłaszane słowa były wulgarne, wyśmiewające konkretne osoby, poglądy, postawy lub płeć.

Pierwsze miejsce zajęły słowa "sasin" i "sasinić", drugie - "Julka (z Twittera)", trzecie - "spewuenić", czwarte - "wy*******ać", a piąte - ***** ***. 

Kapituła plebiscytu Młodzieżowe Słowo Roku postanowiła w roku 2020 nie wyłaniać zwycięskiego słowa. Konkurs, który przez lata był zabawą z językiem i służył refleksji nad nim, stał się w tym roku areną walki na słowa, a tego faktu nie możemy i nie chcemy akceptować. Najczęściej zgłaszane były słowa wulgarne, wyśmiewające konkretne osoby, poglądy, postawy lub płeć.

Na pierwszym miejscu znalazło się nazwisko polityka na S oraz słowa od tego nazwiska utworzone. Na drugim miejscu jest nazwa stygmatyzująca popularne imię żeńskie, którego zwycięstwo wykluczyliśmy tydzień temu, na trzecim miejscu jest czasownik pochodzący od nazwy instytucji organizującej plebiscyt, wyrażający sprzeciw uczestników wobec naszej decyzji. Na czwartym i piątym miejscu są hasła znane z ulicznych demonstracji zawierające słowa wulgarne na W oraz J (drugie hasło symbolizowane jest często przez osiem gwiazdek).

Słowa, które znalazły się na pięciu pierwszych miejscach, są sprzeczne z regulaminem plebiscytu, na mocy którego eliminuje się określenia wulgarne, obraźliwe, nawołujące do nietolerancji, odnoszące się do konkretnych osób (w tym nazwiska).

Z tych powodów kapituła plebiscytu nie wskazała zwycięskiego słowa roku 2020 – czytamy.

Kim są Julki z Twittera? To „nowe” Grażyny i Janusze >> 

Przypomnijmy, że  2016 roku Młodzieżowym Słowem Roku został „sztos”, w 2017 – „xD” , w 2018  – „dzban”, a rok temu – „alternatywka”.

 

Zobacz też
Komentarze : 1
Aby dodać komentarz Zaloguj
  • Pamela Rosa
    Cześć, jestem Pamela Rosa Flores, legalny i niezawodny pożyczkodawca. Udzielam pożyczki na jasnych i łatwych do zrozumienia warunkach z oprocentowaniem 2%. Udzielam kredytów biznesowych, osobistych, studenckich, samochodowych oraz na spłatę rachunków. Jeśli potrzebujesz pożyczki, skontaktuj się ze mną bezpośrednio: [email protected]
    rok temu
Materiały do pobrania Dostępność kanałów Kontakt Regulaminy konkursów Logotypy 4FUN Prywatność Obowiązek informacyjny Regulamin serwisu
FCBBridge2fun Screen Network naEKRANIE
2020 4FUN sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.