Reklama
placeholder
News

Msza przebłagalna za Halloween w Krakowie. ‘31 października każdego roku wiele dzieci doświadcza opętań’

Msza przebłagalna za Halloween w Krakowie. ‘31 października każdego roku wiele dzieci doświadcza opętań’

fot. pixabay.com/webandi / fot. Facebook.com/piotr.adamarek.12

Reklama
Reklama
placeholder

Halloween to święto obchodzone 31 października. Największą popularnością cieszy się w USA, Kanadzie, Anglii i Irlandii, jednak tradycja przebierania się tego dnia, dekorowania domów, wycinania dyń i zbierania słodyczy przez dzieci trafiła do wielu innych krajów i cieszy się coraz większą popularnością. W Polsce pierwsze informacje o obchodach Halloween datuje się na lata 90. ubiegłego wieku.

Choć wielu osobom zwyczaj przebieranek za wampiry, duchy czy postaci z filmów, seriali i komiksów wydaje się zabawny, a Halloween to okazja do tematycznej imprezy, maratonu horrorów czy spaceru z dziećmi po sąsiedztwie z pytaniem o „cukierek albo psikus”, tak niektórzy, w tym głównie przedstawiciele kościoła katolickiego, mają z nim duży problem. Po pierwsze, nie podoba im się "radosne przeżywanie” tematu jakim jest śmierć, a także bliskość dnia Wszystkich Świętych, który obchodzimy 1 listopada, a jest on dniem odwiedzania grobów bliskich zmarłych oraz zadumy. Po drugie, dopatrują się w halloweenowych zabawach m.in. „szatańskich” i antykatolickich elementów. Wytykają również niereligijny charakter tego dnia.

Halloween 2023: najlepsze stroje gwiazd. Czyje przebranie najlepsze? >>

Jedna z krakowskich parafii zdecydowanie sprzeciwia się świętowaniu Halloween, a 31 października o 21:00 odbędzie się tam „Przebłagalna eucharystia za Halloween”. Księża opatrzyli plakat promujący wydarzenie cytatem z Biblii:

On jest przebłaganiem za nasze grzechy, a nie tylko za nasze, lecz za grzechy całego świata

Organizację specjalnej mszy skomentował krakowski ksiądz, Piotr Adamarek:

Sama nazwa Halloween pochodzi od sformułowania 'All Hallow`s Eve' czyli wigilia Wszystkich Świętych. Z samym kościelnym świętem nie ma jednak nic wspólnego - napisał. 

Papież Franciszek wyraził obawy dotyczące obchodzenia Halloween, które uważa za źródło niebezpiecznych praktyk. Zaniepokojony wzrostem przypadków opętań wśród dzieci biorących udział w tych świętach, apeluje o rozważenie jego zakazania. Katoliccy egzorcyści twierdzą, że w okolicy 31 października każdego roku wiele dzieci doświadcza opętań. (…) „W związku z tym osoby wierzące nie powinny w nim uczestniczyć, nawet w formie zabawy, a rodzice i wychowawcy powinni chronić dzieci i młodzież przed obrazami grozy i strachu związanymi z tym pseudoświętem" – tak, jeszcze jako metropolita łódzki przestrzegał przed Halloween abp Marek Jędraszewski – czytamy dalej w poście księdza. 

Co o tym sądzicie?
 

Reklama
placeholder
Zobacz też
2022 4FUN sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Reklama